ROCZNICA POWSTANIANIA WARSZAWSKIEGO

images

Dnia 1 sierpnia 1944 roku wybuchło w Warszawie Powstanie. Norman DAVIES w książce „Powstanie 44” (Wydawnictwo Znak Kraków 2004) pisze:„… o piątej (17.00) tak jak było umówione, we wszystkich dzielnicach miasta rozpętało się piekło. Główne placówki Niemców zostały zaatakowane przez grupy młodych śmiałków z biało-czerwonymi opaskami na ramionach. Ludność cywilna znajdowała się jeszcze na ulicach. Niektórzy dostali się w krzyżowy ogień i na zawsze odcięto ich od rodzinnych domów. Wkrótce na szczycie Prudentialu, najwyższego budynku w mieście, powiewał już biało-czerwony sztandar. Zdobyto niemieckie magazyny żywnościowe i umundurowania na Stawkach, gmach PKO i hotel Victoria przy ulicy Jasnej, budynek Sądu Apelacyjnego na placu Krasińskich, gmach Dyrekcji Kolei na Pradze. Straty wraz z rozstrzelanymi przekroczyły 2.000 ludzi. Podobne straty ponieśli alianci podczas desantu na plażach Normandii. … Wieczorem 1 sierpnia, oceniając nadesłane raporty, dowiedziano się tam, że wielu kluczowych celów nie udało się zdobyć. Powstańcy nie odnieśli żadnych większych sukcesów na placu Zamkowym, w rejonie twierdzy niemieckich sił policyjnych w  alei Szucha i na lotnisku Okęcie; we wszystkich tych miejscach mieli znaczne straty. A przede wszystkim nie udało im się zdobyć kontroli ani nad  zachodnimi, ani nad wschodnimi  krańcami dwóch głównych mostów na Wiśle. Wiedzieli już, że być może czeka ich bardzo długa walka…”.
Powstanie Warszawskie było zwieńczeniem akcji „Burza” prowadzonej przez oddziały Armii Krajowej od momentu przekroczenia granic II Rzeczypospolitej przez oddziały sowieckie. Militarnie Powstanie wymierzone było w cofających się pod naporem sowieckiej Armii Czerwonej Niemców, a politycznym celem Powstania w Warszawie było zmuszenia Stalina do uznania Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej za sojuszników oraz poszanowanie suwerenności Polski. Na Kresach Wschodnich Polski akcja „Burza” nie powiodła się, walczące niejednokrotnie ramie w ramię z oddziałami sowieckimi oddziały AK były rozbrajane a żołnierze ich zsyłani do łagrów.
Powstanie Warszawskie trwało sześćdziesiąt trzy dni. Jego cele militarne i polityczne nie zostały osiągnięte. Sowiecka Armia Czerwona stała na wschodnim brzegu Wisły czekając, aż Niemcy „rozprawią się” z „polskimi faszystami”. Alianci z zachodu, także nie podjęli skutecznych działań aby udzielić Powstańcom oczekiwanej przez nich pomocy. Anglicy w imię partykularnych interesów zdradzili swojego „pierwszego sojusznika”. Strefy wpływów w Europie zostały określone przez USA, Anglię i Związek Sowiecki w trakcie konferencji w Teheranie i Jałcie.
Aby uczcić bohaterski zryw ludności Warszawy 1 sierpnia o godzinie 17.00 zawyją syreny i zatrzymany zostanie ruch kołowy nie tylko w stolicy, ale także w całej Polsce.

 

Jedna odpowiedź na ROCZNICA POWSTANIANIA WARSZAWSKIEGO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *