RUCH TO ZDROWIE !!!

Również na wsi zmienia się dziś styl życia. Słowa „Sport to zdrowie” i „W zdrowym ciele – zdrowy duch”, to już nie puste frazesy. Coraz większa liczba mieszkańców Skomielnej Białej stara się żyć aktywnie, a przede wszystkim zażywać jak najwięcej ruchu na świeżym powietrzu. Co cieszy szczególnie – coraz częściej do takich wniosków dochodzą również osoby w średnim wieku i seniorzy – 50, a nawet 60+. Od jesieni, najczęściej wieczorami, na ulicach naszej wsi można spotkać przedstawicieli każdej grupy wiekowej uprawiających sport lub zażywających ruchu. Jedni biegają, inni spacerują, jeszcze inni jeżdżą na rowerach lub uprawiają modny Nordic Walking, czyli energiczny spacer z kijkami. Wszyscy dają dobry przykład innym.

thumb.html

Warunki do uprawiania różnych form aktywności fizycznej  mamy w Skomielnej bardzo dobre. Do biegów czy spacerów świetnie nadają się chodniki przy „zakopiance”, drogi koło „Krzyża” czy na Pachurówkę, a przede wszystkim wygodny i szeroki chodnik w kierunku Rabki, ciągnący się aż do ronda „U Łopaty”. Ruchowi na świeżym powietrzu sprzyja też wyjątkowo wiosenna pogoda tej zimy. Gdy wiosna zagości na dobre, dostępne będzie jeszcze boisko sportowe przy szkole i stadion, a wtedy oferta dla aktywnych będzie już kompleksowa.

Jedynym mankamentem wieczornych spacerów i biegów jest smrodliwy dym wydobywający się – niestety – z wielu jeszcze domów, w których pali się w piecu centralnym plastikowymi śmieciami, gumą, tworzywami sztucznymi i Bóg wie jeszcze jakim dziadostwem. Spacerowicze i biegacze wiedzą dokładnie, które to domy i wytykają je w towarzyskich rozmowach. Warto się zastanowić, czy dobrym pomysłem w takiej sytuacji nie byłby telefony na policję lub do Urzędu Gminy… Najwyższy czas z tym skończyć, bo jeśli nie zależy nam na własnym zdrowiu, to pomyślmy chociaż o młodzieży i dzieciach. Niech nie muszą wdychać tego szkodliwego smrodu!

Tekst i Foto – Robert Miśkowiec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *