S7 LUBIEŃ-RABKA: 2-KILOMETROWY TUNEL, 38 OBIEKTÓW MOSTOWYCH

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła na prośbę portalu rynekinfrastruktry.pl szczegóły planowanej budowy drogi ekspresowej S-7 na odcinku Lubień – Rabka, czyli inwestycji, która w istotnym stopniu powinna odkorkować tzw. „zakopiankę”.

19ebae95a45ff19263ecb46ee4150f32,37,1,0-96-737-279-0

Łukasz Jóźwiak, kierownik Wydziału Informacji i Promocji GDDKiA, poinformował że pojawiająca się w mediach kwota tej inwestycji, czyli 3,5 mld zł, jest szacunkową wartością całości tego przedsięwzięcia, na które składa się przygotowanie dokumentacji, wykupy gruntów, budowa i nadzór. Koszt, jak zauważa Łukasz Jóźwiak, wynika z tego, że aby w górzystym terenie wybudować drogę o parametrach niezbędnych dla drogi ekspresowej, trzeba wybudować 38 obiektów mostowych (wiadukty, estakady, mosty), ponad 2-kilometrowy tunel dwukomorowy i 25 km dróg dojazdowych – wszystko w gęsto zabudowanym terenie. Kosztorys zakładany na tym etapie przez GDDKiA to 3,63 mld zł.

Tunel drogowy pod masywem Małego Lubonia będzie dwukomorowy, z obustronnym chodnikiem. W połowie tunelu, w obydwu komorach powstaną zatoki postojowe, przejazd dla służb ratowniczych. Przejścia ewakuacyjne łączące obie komory tunelu będą zlokalizowane co 172,5 m. Pełnić będą także rolę nisz sygnalizacyjno-alarmowych. Naprzeciw tych nisz zaprojektowano wnęki hydrantowe. Świeże powietrze doprowadzane będzie do tunelu kanałem wentylacyjnym i kanałami dolotowymi rozmieszczonymi po obydwu stronach ścian komór, natomiast powietrze zanieczyszczone spalinami będzie odsysane i odprowadzane kanałem o przekroju 18 m kwadratowych. Przewidziano także wentylację awaryjną. 160 m tunelu wykonywane będzie w wykopie otwartym, reszta wydrążona zostanie metodą górniczą.

Inwestycja ta skróci czas przejazdu pomiędzy Krakowem a granicą państwa ze Słowacją w Chyżnem. Skróci też czas przejazdu pod Tatry, do Zakopanego i ułatwi go, bowiem wąskie górskie odcinki obecnej drogi krajowej powodują spowolnienie ruchu w czasie wzmożonych wyjazdów weekendowych, świątecznych i feryjno-wakacyjnych. W czasie zimy ciężkie samochody ciężarowe mają problemy z pokonaniem stromych podjazdów, utrudniając dojazd pługom i piaskarkom. Po wybudowaniu S7 umożliwiony zostanie szybszy ruch tranzytowy od Gdańska, przez Warszawę na południe Europy. Powstanie dogodne połączenie pomiędzy stolicami: Warszawa-Bratysława, Warszawa-Budapeszt, Warszawa-Bukareszt, Warszawa-Zagrzeb, Warszawa-Sofia i Warszawa-Ateny – mówi Łukasz Jóźwiak.

Przetarg na budowę ponad 16-kilometrowego odcinka Lubień-Rabka powinien zostać ogłoszony w ciągu najbliższych tygodni, natomiast prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Droga ma być gotowa do 2017 r.

Źródło-Onet.pl

 

 

 

 

 

BBBBBBB

Jedna odpowiedź na S7 LUBIEŃ-RABKA: 2-KILOMETROWY TUNEL, 38 OBIEKTÓW MOSTOWYCH

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *