PIERWSZE MIEJSCE SZYMONA MASŁOWSKIEGO

Jak informuje Gazeta Myślenicka Szymon Masłowski z Gimnazjum w Skomielnej Białej zajął pierwsze miejsce w konkursie wiedzy o środkach masowego przekazu. Uczestnicy mieli za zadanie m.in., uzasadnić czy telewizja może skutecznie łączyć misję z rozrywką

9562_konkurs_biblioteka_01

W tym roku w konkursie wzięło udział 59 uczniów z 12 gimnazjów z terenu powiatu. W eliminacjach, gimnazjaliści mieli za zadanie napisać pracę na temat „Męcząca nuda, czy pasjonująca opowieść o życiu? Moje zdanie na temat seriali telewizyjnych”. Spośród wysłanych prac, do półfinału zakwalifikowało się 27 autorów. W kolejnym etapie, uczniowie pisali test z wiedzy o telewizji. Do ścisłego finału, który miał miejsce w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Myślenicach, zakwalifikowało się 9 uczestników. Odpowiadali na wylosowane pytania, a połączone punkty uzyskane za test i wypowiedź ustną zdecydowały o kolejność miejsc.

Pierwsze miejsce jury przyznało Szymonowi Masłowskiemu z Gimnazjum w Skomielnej Białej. Jak przyznaje, w telewizji szuka głównie informacji i rozrywki oraz seriali, ale nie traktuje jej jako najważniejszego medium. – Dzięki konkursowi zweryfikowałem swój pogląd na telewizję. Przeczytane książki i przygotowanie do udziału w konkursie sprawiły, że potrafię krytycznie spojrzeć na prezentowane w niej treści – powiedział nam po wręczeniu nagród. Nie jest przekonany, czy swoją przyszłość zwiąże z mediami, ale jak twierdzi – nie jest to wykluczone.

– Zadaniem konkursu jest uzmysłowienie i ułatwienie poruszania się w gąszczu i zalewie informacji. Bardzo podbudowało mnie zdanie jednej z uczestniczek, która powiedziała, że po przeczytaniu literatury do konkursu całkowicie zweryfikowała swój stosunek do telewizji. To przykład na to, że młodzi ludzie w kontakcie z mediami potrafią być czujni i uwrażliwieni na treści, zachowując przy tym zdrowy rozsądek – zmagania gimnazjalistów podsumowała dyrektor biblioteki Krystyna Łętocha.

Nagrody laureatom wręczał wicestarosta Tomasz Suś, który podczas swojego wystąpienia zwrócił uwagę na relację jaka zachodzi między politykami a mediami. Mówił o swoich doświadczeniach ze środkami masowego przekazu i skutkach jakie niesie ich bezkrytyczny odbiór. Podkreślał jak ważna jest selekcja z informacyjnego natłoku, treści wartościowych. Organizatorami konkursu było Starostwo Powiatowe i Biblioteka Pedagogiczna w Myślenicach.

Źródło- Gazeta Myślenicka

Jedna odpowiedź na PIERWSZE MIEJSCE SZYMONA MASŁOWSKIEGO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *