SUKCESÓW PRZYBYWA – PIENIĘDZY UBYWA

Mimo, że rok 2013 był dla kolarzy ze Skomielnej Białej najlepszym w krótkiej, 9-cio letniej historii, to dalsze funkcjonowanie sekcji kolarskiej stoi pod dużym znakiem zapytania z powodu braków finansowych.

DSC_7136

Tytuł Mistrzyni Polski w maratonie MTB, 3 brązowe medale Mistrzostw Polski MTB, 10 medali Mistrzostw Małopolski MTB w tym 4 złote to tylko najważniejsze osiągnięcia zawodników sekcji kolarskiej im. Henryka Łasaka KS Luboń Skomielna Biała w minionym sezonie. Wspomniane osiągnięcia zaowocowały zdobyciem Klubowego Mistrzostwa Polski MTB kobiet. Natomiast w klasyfikacji generalnej MTB klub ze Skomielnej zajął najwyższe w dotychczasowej historii 5 miejsce ulegając jedynie profesjonalnym grupom takim jak: 4F Profesional Cycling Team, JBG2-MTB Team, Sante BSA. We współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży prowadzonym przez Polską Federację Sportu Młodzieżowego skomielniański klub zdobył 47 punktów, co było najlepszym osiągnięciem spośród wszystkich klubów powiatu myślenickiego we wszystkich dyscyplinach sportowych.

Paradoksalnie opisane sukcesy przyczyniły się do powstania problemów finansowych, z którymi zaczęła borykać się sekcja kolarska. Klub stał się prawdziwą kuźnią talentów. Coraz większa liczba utalentowanych zawodników powoduje, że zwiększają się koszty związane z funkcjonowaniem grupy. Zawodnicy chcąc nawiązać równorzędną rywalizację z konkurentami muszą zdobywać doświadczenie na najbardziej prestiżowych zawodach krajowych ale również poza granicami kraju takich jak Puchar Europy Centralnej czy Puchar Świata oraz być wyposażeni w odpowiedniej klasy sprzęt. Obecnie w wyczynowym kolarstwie nastąpił technologiczny postęp związany ze zmianą rozmiaru kół co wiąże się ze zmianą całego roweru, którego koszt waha się w okolicach 10 – 15 tysięcy złotych. Sekcja kolarska boryka się jednak z bardziej prozaicznymi problemami. Wielkim wyzwaniem jest bowiem czekająca klub wymiana użytkowanych już od kilku lat strojów kolarskich, których koszt dla jednego zawodnika to kwota około 500 zł. Brakuje pieniędzy na badania lekarskie czy uposażenie trenera, zakup części i serwisowanie rowerów, które obecnie pokrywane są przez rodziców. By dać dzieciom i młodzieży z naszego regionu szansę na dalsze rozwijanie swojego talentu niezbędne jest większe wsparcie obecnych oraz nowych sponsorów.

   „Dziękuję wszystkim sponsorom za dotychczasową przychylność oraz udzielone wsparcie i liczę na dalszą owocną współpracę. Jednocześnie zachęcam nowych sponsorów do wsparcia naszej działalności oferując w zamian reklamę na naszych strojach klubowych i banerach reklamowych.” – komentuje sytuację w klubie Prezes Edward Bal.

DSC_7138 DSC_7129 DSC_7131 DSC_7125 DSC_7126 DSC_7127

Fot i tekst – Z K

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *