6 GRUDNIA WSPOMNIENIE ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA BISKUPA

Mikołaj jest jednym z pierwszych Świętych, których poznajemy w swoim życiu, w dzieciństwie niecierpliwie czekamy na jego odwiedziny. Jego liturgiczne wspomnienie przypada dnia 6 grudnia – w tym roku wypadło to w niedzielę.

W „Żywotach Świętych” czytamy o Świętym Mikołaju, że urodził się w Patarze w Azji Mniejszej

około roku 270. Urodził się w zamożnej rodzinie. Jego rodzice długo nie mogli mieć potomka, Mikołaj był ich upragnionym dzieckiem. „…Rodzice wychowali go pobożnie i przyuczali od młodości rozdzielać jałmużnę wśród ubogich. W szkołach nie tylko celował w naukach, ale przede wszystkim w cnocie…” Około roku 300 zmarli w czasie panującej zarazy jego rodzice. Mikołaj odziedziczony po nich majątek sprzedał, a uzyskane pieniądze rozdał ubogim.
Tradycja opisuje czyn Mikołaja, który umożliwił zamążpójście trzem ubogim siostrom: „…Pewien mieszczanin ubogi, trzy miał córki. Przez trzy noce z rzędu rzucał mu złoto, aby miał posag na wydanie odpowiednie córek…”. W sposób cudowny dokonał się także wybór Mikołaja na biskupa Miry: „…byli w nim zgromadzeni biskupi okoliczni, radzący nad wyborem biskupa dla Miry. Zgodzono się obrać tego, kto pierwszy z rana do kościoła przyjdzie. Był nim Mikołaj i obrany został biskupem…”.
Mikołaj był więziony w trakcie prześladowania chrześcijan, które wybuchło za panowania cesarza Dioklecjana. Tradycja zalicza go do uczestników Soboru w Nicei w 325 roku. Mikołaj zmarł 6 grudnia 345 roku „…wsławiony licznymi cudami za życia i po śmierci …”
Ciało biskupa Mikołaja zostało pochowane ze czcią w Mirze, gdzie przetrwało do roku 1087. Dnia 9 maja 1087 roku zostało przewiezione do włoskiego miasta Bari. 29 września 1089 roku uroczyście poświęcił jego grobowiec w bazylice wystawionej ku jego czci papież bł. Urban II*.
Cesarze i Papieże wznosili przez wieki liczne kościoły pod wezwaniem Świętego Mikołaja. W XIII wieku pojawił się zwyczaj rozdawania w szkołach, których patronem był Święty Mikołaja stypendiów i zapomóg.
O popularności Świętego Mikołaja świadczy fakt „zawłaszczenia go sobie” przez tzw. kulturę masową, oraz zwyczaj przebierania się ludzi za Świętego Mikołaja i rozdawanie dzieciom prezentów.
Na „zachodzie” Świętego Mikołaja „zastępuje gruby ogrodowy krasnal zwany Klausem, który występuje w towarzystwie elfów, porusza się zaprzęgiem reniferów, dzieci odwiedza wciskając się do domów przez komin” :). W „sowieckim raju” wykreowany został „dziadek Mróz”, który podróżował saniami, które ciągnęły konie, występował w „towarzystwie” Śnieżynki :).
W 2004 roku w Rabce powstał pomnik Świętego Mikołaja – szczególnie kochanego przez dzieci świętego.

*życiorys Świętego Mikołaja opracowano na podstawie „Żywotów Świętych” napisanych przez księdza J. A. ŁUKASZKIEWICZA, wydanych w 1902 roku w Krakowie.

załączone obrazy: Świętego Mikołaja, krasnala ogrodowego Klausa i dziadka Mroza – domena publiczna – internet

Oprac-Andrzej Masłowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *