PASTERKA W KOŚCIELE ŚW. SEBASTIANA W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W nocy z 24 na 25 grudnia 2015 roku w naszym kościele została odprawiona uroczysta Pasterka. Uroczystą, koncelebrowaną Mszę Świętą w intencji parafian odprawili: proboszcz ksiądz Ryszard PAWLUŚ,

ksiądz kanonik senior Antoni ŁACIAK, ksiądz wikary Andrzej WASILEWSKI-KRUK, ksiądz rodak Józefem MACIOŁ oraz, ojciec Wojciech SURÓWKA, który do licznie zebranych parafian i gości wygłosił Słowo Boże nawiązujące do Uroczystości Bożego Narodzenia.
Ojciec Wojciech mówił o symbolice i nazwach Mszy Świętych odprawianych w dzień Bożego Narodzenia (pierwsza Msza Święta to Pasterka, druga to Anielska, trzecia to Królewska). Kolejność przybycia z pokłonem do żłóbka osób oraz ich symbolika, jest także wymowna.
Pierwsi z pokłonem Bogu przybyli prości pasterze – symbolizują oni ubóstwo i prostotę ludu. Następni z pokłonem nowo Narodzonemu Zbawicielowi przybyli aniołowie, których zjawienie się w betlejemskiej stajence symbolizuje pokorę. Pokora Wcielonego Boga-Człowieka pokazana jest w Piśmie Świętym kilka razy, symbolizuje ja otwarte niebo. Pierwszy raz w czasie Bożego Narodzenia, kolejny raz w czasie chrztu Jezusa w rzece Jordan, który przyjmuje z rak Świętego Jana. Przybycie królów, mędrców ze wschodu symbolizuje mądrość, i uniwersalizm prawd głoszonych przez Jezusa Chrystusa (prawdy te dotyczą wszystkich ludzi bez względu na wyznawaną przez nich wiarę i uznawane wartości).
Mszę Świętą uświetnił występ Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Skomielnej Białej i śpiew w wykonaniu scholi Młodzieżowej Wspólnoty Wieczernik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *