77.ROCZNICA ŚMIERCI KSIĘDZA JÓZEFA ŁOPACIŃSKIEGO (ŁOPATY)CM 29.06.1945r. 29.06.2022r.
„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”- Józef PIŁSUDSKI
29 czerwca br. mija 77.rocznica śmierci księdza Józefa ŁOPACIŃSKIEGO (ŁOPATY) CM. Józef ŁOPATA urodził się na roli Folwark w Skomielnej Białej 24 stycznia 1904 roku w
rodzinie Andrzeja i Anieli zd. KOŚCIELNIAK. Jego dzieciństwo minęło w Skomielnej Białej, gdzie w latach 1910-1915 uczęszczał do Szkoły Ludowej II klasowej. Po ukończeniu szkoły powszechnej kontynuował naukę w Małym Seminarium Księży Misjonarzy, następnie w Prywatnym Gimnazjum Księży Misjonarzy w Krakowie. Ucząc się w szkole zakonnej wstąpił do Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Po ukończeniu Seminarium Duchownego w styczniu 1928 roku przyjął święcenia kapłańskie. W jesieni 1928 roku został skierowany do pracy duszpasterskiej w Brazylii. Wśród polskich emigrantów w brazylijskiej Paranie pracował przez siedemnaście lat. W Brazylii pozostawił „po sobie” liczne dzieła. Jako proboszcz w Catanduvas do Sul był budowniczym kościoła parafialnego pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Zmarł 29 czerwca 1945 roku w wieku 41 lat w Prudentopolis, tam też został pochowany.
Doceniając zasługi księdza Józefa w liczącej dwa miliony mieszkańców Kurytybie – stolicy stanu Parana, mieście nazywanym także „stolicą brazylijskiej Polonii” jego imieniem nazwano ulicę – Rua Padre José Lopacinski, ulice jego imienia istnieją także w innych miejscowościach w stanie Parana.
W Polsce pamięć o księdzu Józefie ŁOPACIŃSKIM (ŁOPACIE) CM zachowała najbliższa rodzina, oraz ludzie, których pasją jest uprawa winorośli i produkcja wina – jest autorem książki pt. „Uprawa winorośli i wyrób wina” (książka została wydana w Kurytybie w 1937 roku, dostępna w formacie elektronicznym na stronie internetowej Biblioteki Narodowej – https://polona.pl/).
opracował: Andrzej Masłowski
fotografie pochodzą: f1 i f2.album P. Magdaleny ZAJĄC zd. ŁOPATA, f3.album P. Izabeli BOBOWSKIEJ, f4.album P. Marii i Władysława BAL, f5. Archiwum Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Kurytybie.
Dodaj komentarz