POMOC MATERIALNA DLA UCZNIÓW
Uczeń zamieszkały na terenie Gminy Lubień może ubiegać się o pomoc materialną ze środków z funduszu pomocy materialnej
Pomoc materialna o charakterze socjalnym może być udzielana uczniowi jako:
- stypendium szkolne,
- zasiłek szkolny.
Uprawnionymi do otrzymania pomocy materialnej są:
- do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia:
- uczniowie szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych,
- słuchacze kolegiów pracowników służb społecznych, prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego.
- do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki – uczniowie szkół niepublicznych nie posiadających uprawnień szkół publicznych,
- do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki:
- dzieci i młodzież upośledzone w stopniu głębokim, będące wychowankami publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki,
- dzieci i młodzież upośledzone umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, będące wychowankami publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki,
którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie. Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej tj. 528,00 zł., i w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm, lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Stypendium szkolne może być udzielane uczniowi znajdującemu się w trudnej sytuacji materialnej, której miernikiem jest dochód na osobę w rodzinie (nie wyższy niż 528,00 zł. netto na osobę w rodzinie), jak również występowanie w niej:
- bezrobocia,
- niepełnosprawności,
- ciężkiej lub długotrwałej choroby,
- wielodzietności,
- braku umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo – wychowawczych,
- alkoholizmu,
- narkomanii,
- niepełność rodziny.
Zasiłek szkolny może być udzielony uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego, np. w przypadku:
- śmierci rodziców lub prawnych opiekunów,
- wydatków związanych z długotrwałą chorobą ucznia,
- klęski żywiołowej,
- i innych, szczególnych okoliczności.
Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym są przyznawane na wniosek:
- rodziców, opiekunów prawnych albo pełnoletniego ucznia,
- dyrektora szkoły, kolegium nauczycielskiego, nauczycielskiego kolegium języków obcych, kolegium pracowników służb społecznych lub ośrodka.
Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym mogą być również przyznawane z urzędu.
Wniosek o udzielenie pomocy materialnej o charakterze socjalnym i załączniki do wniosku nie podlegają opłacie skarbowej.
Wniosek o przyznanie świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym zawiera w szczególności:
- imię i nazwisko ucznia i jego rodziców lub opiekunów prawnych,
- miejsce zamieszkania ucznia,
- pożądaną formę świadczenia pomocy materialnej inną niż forma pieniężna,
- informację dyrektora szkoły, kolegium i ośrodka o uczęszczaniu ucznia do szkoły,
- uzasadnienie przyznania świadczenia.
Do wniosku o udzielenie pomocy materialnej należy załączyć:
- zaświadczenia albo oświadczenia o wysokości wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło i innej, zawierające informacje o wysokości potrąconej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenie zdrowotne, składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w części finansowanej przez ubezpieczonego oraz składki na ubezpieczenie chorobowe uzyskanych przez członka rodziny w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku;
- odcinek renty / emerytury za miesiąc poprzedzający złożenie wniosku;
- zaświadczenie albo oświadczenie w przypadku gdy rodzina ucznia korzysta ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej;
- zaświadczenie albo oświadczenie o pobieraniu zasiłku rodzinnego;
- stosowne zaświadczenie wydane przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego albo oświadczenie o formie prowadzonej działalności i wysokości dochodu uzyskanego przez członka rodziny ucznia, w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą;
- zaświadczenie urzędu gminy albo oświadczenie o powierzchni gospodarstwa rolnego powyżej 1ha przeliczeniowego;
- przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące wysokość alimentów otrzymywanych lub płaconych na rzecz osób spoza rodziny;
- zaświadczenie albo oświadczenie o wysokości ponoszonej opłaty za pobyt członka rodziny, przebywającego w roku kalendarzowym poprzedzającym złożenie wniosku w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie;
- orzeczenie o niepełnosprawności;
- decyzję starosty o uznaniu lub odmowie uznania za osobę bezrobotną, utracie statusu osoby bezrobotnej, o przyznaniu lub odmowie przyznania świadczenia albo oświadczenie o pozostawaniu w ewidencji bezrobotnych lub poszukujących pracy;
- zaświadczenie albo oświadczenie o zobowiązaniu do opłacania składki na ubezpieczenie
- społeczne rolników;
- decyzji organów przyznających świadczenia pieniężne;
- oświadczenie o dochodach osiąganych z tytułu dorywczej pracy oraz innych dochodach osiągniętych w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku jeżeli jego wysokość przekracza pięciokrotność kwoty kryterium (528,00 zł), czyli 2640,00 zł;
- oraz inne zaświadczenia albo oświadczenia dokumentujące okoliczność zdarzenia losowego ( zaświadczenie z policji, lekarskie, dokument USC, i inne ).
Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się w Gminnym Zespole Obsługi Szkół w Lubniu od 1 do 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych – do dnia 15 października danego roku szkolnego. Jeżeli zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu lutego to wnioski należy złożyć w terminie od 1 stycznia do 15 lutego danego roku szkolnego.
W uzasadnionych przypadkach wniosek o przyznanie stypendium szkolnego może być złożony po upływie ustawowego terminu.
Wniosek o zasiłek szkolny można składać w Gminnym Zespole Obsługi Szkół w Lubniu w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.
Wnioskodawcy o stypendium szkolne są obowiązani niezwłocznie powiadomić o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego, jak również o trwałych zmianach zachodzących w składzie, dochodach rodziny lub toku nauki ucznia i mających wpływ na dalsze korzystanie ze stypendium szkolnego.
Pomoc materialna dla ucznia może zostać wstrzymana w przypadku ustania przyczyn, stanowiących podstawę przyznania stypendium szkolnego.
Należności z tytułu nienależnie pobranego stypendium szkolnego podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Ich wysokość oraz termin zwrotu ustala się w drodze decyzji administracyjnej.
Formy przyznawanego stypendium wymienione są we wniosku o przyznanie stypendium.
Preferowaną przez Gminę formą przyznawania stypendium jest:
- całkowite lub częściowe pokrycie kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą.
- Wymieniona wyżej forma polega na przekazaniu wnioskodawcy środków pieniężnych. Warunkiem wypłaty stypendium w tej formie jest poniesienie i udokumentowanie (fakturą) przez rodzica (lub pełnoletniego ucznia) kosztów poniesionych na cele edukacyjne swojego dziecka (lub swoje), a w szczególności takich jak:
- podręczniki, lektury i inne książki takie jak: atlasy, encyklopedie, itp.,
- tornister (plecak),
- strój na zajęcia wychowania fizycznego (dres, spodenki, podkoszulek, obuwie sportowe),
- mundurki, fartuchy, obuwie czy rękawice ochronne dla uczniów szkół zawodowych,
- zeszyty,
- przybory szkolne,
- wyrównawcze zajęcia edukacyjne, korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne itp.
- zajęcia związane z rozwojem indywidualnych zdolności, m.in. zajęcia: sportowe, muzyczne, taneczne, plastyczne, zajęcia na basenie.
- pozaszkolne zajęcia edukacyjne, m. in.: nauka języków obcych, szkolenia i kursy, warsztaty,
- komputer, programy komputerowe, abonament internetowy,
- za zajęcia edukacyjne pozaszkolne np. języków obcych,
- biurko, krzesło obrotowe,
- wyjazd na wycieczkę szkolną,
- wyjazd na „zieloną szkołę”,
- itp.
- Na stronie Urzędu Gminy w Lubniu można pobrać wnioski i oświadczenie.
- Źródło-UG w Lubniu
Dodaj komentarz