ORKIESTRY DĘTE DOBREM KULTUROWYM MAŁOPOLSKI – ORKIESTRA DĘTA OSP TENCZYN
W ramach cyklu „Małopolskie Orkiestry Dęte” przedstawiamy kolejny z małopolskich zespołów. Tym razem to Orkiestra Dęta OSP Tenczyn.
Orkiestra Dęta OSP Tenczyn powstała
w 1927 roku z inicjatywy Ochotniczej Straży Pożarnej w Tenczynie i Koła Młodzieży „WICI”. Zespół jest jednym z najbardziej aktywnych w powiecie myślenickim. To laureat licznych konkursów i przeglądów, zdobywca wielu prestiżowych nagród
– mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.
Ważnym wydarzeniem w historii orkiestry był koncert na audiencji u Papieża Jana Pawła II w Watykanie, a także oprawa muzyczna Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem.
Zespół koncertował również m.in w Rzymie, Asyżu, San Giovani Rotondo, Paryżu, Berlinie, Monte Cassino, Padwie, Medjugorie, Wiedniu, Mariazell, Eger, Miszkolcu, Wilnie, Zakopanem, Ustce, Krakowie, Penkun , Kolnie i wielu innych miejscach w całej Polsce i na świecie.
Występy Orkiestry Dętej OSP Tenczyn stanowią oprawę świąt patriotycznych, gminnych i kościelnych w gminie Lubień i atrakcje wielu wydarzeń kulturalnych nie tylko w gminie, powiecie ale w całej Małopolsce.
Do najważniejszych osiągnięć orkiestry zaliczamy m.in. – 3 krotne Grand Prix dla najlepszej orkiestry powiatu Myślenickiego, druga orkiestra małopolski na ogólnopolskim przeglądzie Orkiestr Dętych w Siemiatyczach, drugie miejsce w małopolskim przeglądzie „Echo Trombity” w Nowym Sączu.
Coroczną tradycją orkiestry jest organizacja Biesiady Orkiestr Dętych w ramach cyklu imprez „Odkryj Beskid Wyspowy”. W wydarzeniu uczestniczą zespoły regionalne oraz zaproszone orkiestry z całej polski. Jest ono bezprecedensowym osiągnięciem kulturowym oraz artystycznym w naszym regionie, a także świetną promocją dla wioski Tenczyn i Gminy Lubień.
Zespół liczy 45 muzyków, a większość z tych osób to zdecydowanie młodzież w wieku 13-18 lat i nieco starsze w wieku 18-26 lat. Orkiestra spotyka się 3 razy w tygodniu na próbach doskonalących umiejętności muzyczne i artystyczne członków. Próby odbywają się we wtorek, czwartek i w niedzielę, a muzycy z wielką ochotą i radością uczęszcza na zajęciach, w których mogą realizować swoją pasje a także rozwijać umiejętności muzyczne.
W tym roku dzięki wsparciu UMWM zostały zakupione:
– trąbka YAMAHA YTR 6345 GS
– mundury galowe (męski i żeński).
Źródło-Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
Dodaj komentarz