ŚLADEM FUNDUSZY EUROPEJSKICH PO MAŁOPOLSCE – LETNIE INSPIRACJE DLA MAŁYCH I DUŻYCH ODKRYWCÓW
Małopolska to nie tylko Kraków, Zakopane i Kopalnia Soli w Wieliczce, Małopolska, to także miejsca nieoczywiste, spoza głównej trasy turystycznej, niekoniecznie oblegane i nie zawsze dalekie. Czasem wystarczy krótki wyjazd za miasto, żeby odkryć Małopolskę na nowo. Kampania Fundusze Europejskie dla turystyki, w ramach, której prezentujemy projekty realizowane ze wsparciem środków unijnych to turystyczna inspiracja nie tylko na wakacje.
Co można powiedzieć o unijnych inwestycjach w małopolskiej turystyce? Ciekawe, niebanalne, intrygujące, a często zaskakujące. Są wśród nich tajemnicze zamczyska, enklawy nieskażonej przyrody, nowoczesne i interaktywne muzea, liczne szlaki rowerowe, które prowadzą przez najbardziej malownicze zakątki regionu. Tego lata najlepiej przekonać się osobiście, jak Fundusze Europejskie zmieniły Małopolskę.
Małopolskie piaski Sahary
Pustynia Błędowska to niewątpliwie jedna z większych ciekawostek przyrodniczych i krajobrazowych w Polsce. Zwana “Polską Saharą”, największa pustynia na naszym kontynencie, to także największy obszar piasków lotnych w środku kraju i miejsce, gdzie zdarzało się dawniej zjawisko fatamorgany. To tutaj została częściowo zrealizowana ekranizacja Faraona Bolesława Prusa. Teraz, dzięki unijnym inwestycjom Pustynia Błędowska ma szanse stać się także hitem turystycznym Małopolski Zachodniej. Znakiem rozpoznawczym inwestycji jest „Róża Wiatrów” – system drewnianych altan połączonych pomostami wraz z tablicami informacyjnymi. Obiekt jest punktem startowym dla istniejących już ścieżek edukacyjnych. Punkt widokowy powstał w części Pustyni Błędowskiej, do której można dojechać z drogi łączącej Klucze i Hutki (Bolesław).
Rowerem przez Małopolskę
To propozycja nie tylko na weekend, ale także na dłuższy, wakacyjny wypad. Dzięki unijnym środkom Małopolska stała się rajem dla wszystkich, którzy chcą aktywnie spędzać czas na dwóch kółkach. VeloMałopolska to docelowo 1000 km tras rowerowych o europejskim standardzie. Wśród nich jest między innymi VeloDunajec, czyli niezapomniane widoki na Tatry, Gorce, Pieniny i Beskid Sądecki z perspektywy „dwóch kółek”. Na szlaku uwagę zwracają dwa majestatyczne zamki górujące nad jeziorem, są to Zamek Dunajec oraz Zamek w Czorsztynie. Na trasie znajdują się miejsca odpoczynku (Miejsca Obsługi Rowerzystów wyposażone w wiaty, w których można się schronić), wybudowane mostki i przepusty oraz liczne odnogi dojazdowe. Szlak jest dobrze oznaczony charakterystycznymi pomarańczowymi tabliczkami Velo. Przejażdżka rowerem wokół Jeziora Czorsztyńskiego zawiera w sobie miks, w którym każdy znajdzie coś dla siebie: góry, wodę, las, a to wszystko z perspektywy rowerzysty. Małopolski odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej, jednej z 8 głównych tras Małopolski wchodzących w skład zintegrowanej sieci tras rowerowych Województwa przebiega przez najbardziej malownicze tereny Wisły. Rowerem dotrzemy tu do atrakcji turystycznych takich jak: Zamek Królewski w Niepołomicach, Muzeum Drogownictwa w Szczucinie, a także miejsc historycznych m.in. Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Trasa w znacznej mierze przebiega po wałach przeciwpowodziowych Wisły, dzięki czemu rowerzyści unikną miejsc o natężonym ruchu samochodowym. WTR łączy się z europejską trasą rowerową VeloMetropolis od Jawiszowic w gminie Brzeszcze do Woli Batorskiej w gminie Niepołomice.
Cicho sza!
Starosądeckie „Bobrowisko” to miejsce niezwykłe. Idealne na rodzinny spacer, enklawa ciszy i spokoju. Wzór nieinwazyjnego działania człowieka w środowisku przyrodniczym. Ten wyjątkowy, bogaty w różnorodność biologiczną i unikatowych punkt na turystycznej mapie Sądecczyzny położony w widłach Dunajca i Popradu powstało dzięki środkom unijnym. Nowa atrakcja stała się domem dla wielu różnych gatunków roślin i zwierząt, a dwie czatownie, z których jedna wyposażona jest w lunetę, 400-metrowa kładka oraz 70-metrowa zakryta ścieżka obserwacyjna przyciągają zarówno okolicznych mieszkańców, jak i turystów.
Patrząc z góry na Kraków
Nie najstarszy, ale najbardziej popularny i jeden z ważniejszych symboli Krakowa – Kopiec Kościuszki. Usypany w XIX wieku z ziemi z pól bitewnych Powstania Kościuszkowskiego (Racławice, Maciejowice i Dubienka) oraz amerykańskiej wojny był hołdem dla wiel¬kiego bohatera narodowego Tadeusza Kościusz¬ki. Projekt utworzenia muzeum oraz trasy eduka-cyjnej powstał z myślą o grupie osób najczęściej odwiedzających to miejsce – dzieciach i młodzie¬ży, którzy dzięki temu będą mogli jeszcze lepiej poznać historię swoich przodków i ich dążenie do wolności. Interaktywna wystawa, prezentacje 3D i wirtualne wizualizacje, których utworzenie możliwe jest dzięki środkom unijnym, uzupełnia¬ją się ze specjalistyczną biblioteką oraz ogrodem kościuszkowskim – strefą rekreacji i odpoczyn¬ku. W muzeum zobaczyć można wyjątkowe ekspo¬naty związane z postacią generała, które dotąd nie były prezentowane szerszej publiczności.
Dla głodnych wrażeń
Zamek w Suchej Beskidzkiej, nazywany również „Małym Wawelem”, to bez wątpienia najcenniejszy zabytek sztuki renesansowej w za¬chodniej Małopolsce. Dlatego tak ważna była realizacja unijnego projektu, dzięki któremu zrewitalizowano zewnętrzne elementy budowli oraz obiekty zabytkowe w otaczającym ją par¬ku. Oprócz przeprowadzenia niezbędnych prac konserwatorskich, takich jak wymiana pokrycia dachowego, okien i drzwi, instalacja odgromowa czy rekonstrukcja elewacji, zamontowano opra¬wy oświetleniowe na potrzeby iluminacji zamku, a także wykonano elementy małej architektury: wygodne ławki i stylowe tablice informacyjne prezentujące historię zabytku. „Mały Wawel” ma teraz szansę stać się ośrodkiem życia społeczne¬go oraz nowoczesnym centrum dostępu do wie¬dzy i oferty kulturalnej, dzięki czemu wpłynie na rozwój sektora turystyki w regionie.
Gdzie można zobaczyć naszą kampanię?
Kampania realizowana będzie w lipcu i w sierpniu. Akcja obejmuje outdoor, prasę i radio. W ramach wakacyjnej kampanii promującej Fundusze Europejskie w Małopolsce na ponad stu billboardach, 56 citylightach oraz kilkuset plakatach prezentujemy wybrane atrakcje dofinansowane ze środków unijnych. Nasze projekty pojawią się również w prasie oraz na stronach internetowych FE oraz profilu na Facebooku.
Źródło-https://www.malopolska.pl/
Dodaj komentarz