MSZA ŚWIĘTA NA POLANIE
W niedzielę 27 sierpnia br. na Polanie Surówki odprawiona została tradycyjna już Msza Święta o zdrowie i błogosławieństwo Boże dla mieszkańców Polany i dar nieba dla zmarłych. Tegoroczna Eucharystię
sprawował ksiądz kanonik Ryszard PAWLUŚ, który rozpoczynając tegoroczną Mszę Świętą nawiązał do historycznych wydarzeń związanych z Polaną. Przypomniał, że „…68 lat temu dokładnie 24 lipca 1949 roku w tym miejscu – na Polanie Surówki w wyniku zdrady, w zasadzce zorganizowanej przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa aresztowani zostali żołnierze Oddziału Partyzanckiego »Wiarusy«, aresztowani zostali także mieszkańcy Polany, którzy wspierali ten oddział. Mieszkańcy Ci spędzili kolejne lata w komunistycznych więzieniach. Ich dzieci musiały opuścić swoje domy – emigrować z Polany, której mieszkańcy byli w kolejnych latach przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa inwigilowani…”.
W okolicznościowej homilii celebrans nawiązał do wartości, jakim wierny pozostaje nasz naród, a którymi są rodzina, wiara i patriotyzm. Wartości te wyróżniają nasz naród na tle zlaicyzowanych społeczeństw Zachodniej Europy. Jak podkreślił, wartości te należy chronić i pielęgnować, aby mógł przetrwać nasz naród.
Mszę Świętą uświetniła swoją grą i śpiewem Schola SAN SEBASTIAN, grą Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej ze Skomielnej Białej.
W tegorocznej Mszy Świętej – podobnie jak w latach poprzednich – uczestniczyli licznie mieszkańcy Skomielnej Białej, oraz sąsiednich miejscowości, którzy tradycyjnie przybyli na Polanę pieszo, oraz wykorzystując inne, dostępne środki transportu.
Na zakończenie Mszy Świętej po udzielonym błogosławieństwie ksiądz proboszcz podziękował przybyłym na Mszę Świętą: pocztowi sztandarowemu Oddziału Związku Podhalan, Orkiestrze OSP, uczestnikom Eucharystii życzył „udanego piknikowania, i szczęśliwego powrotu do domu”.
Pani burmistrz śpiewa w Chabówce a w tym czasie Skomielna dokonuje aneksji polany Krzysie