CZY NA TERENIE SKOMIELNEJ MOGĄ POWSTAĆ ALTERNATYWNE UJĘCIA WODY, WSPOMAGAJĄCE ISTNIEJĄCE SPÓŁKI?
W związku z panująca od czterech miesięcy suszą, na terenie wszystkich wsi Gminy Lubień wystąpiły problemy z zaopatrzeniem ludności w wodę pitną. W Skomielnej Białej takie problemy, choć na szczęście przejściowo miały wszystkie istniejące w Naszej wsi spółki wodne. W każdej z tych spółek usuwane były awarie, które powodowały przerwy w zaopatrzeniu ludności w wodę. W trakcie X zwyczajnej sesji Rady Gminy w Lubniu problem suszy i zaopatrzenia mieszkańców Gminy w wodę pitna był przedmiotem Interpelacji złożonej przez Radnych wybranych z KWW „Czas na zmiany”. Oto treść tej Interpelacji:
„W związku z występującymi brakami w dostawach wody pitnej z czynnych wodociągów, czy istnieją na terenie Skomielnej Białej udokumentowane zasoby wody pitnej, które mogłyby być wykorzystane przez działające spółki wodne?”
Należy w tym miejscu wymienić dokument pod tytułem: Podsumowanie kadencji 2010-2014”, który ukazał się dnia 16 listopada 2014 roku na stronie Gminy Lubień, a w którym podsumowano VI kadencję Rady Gminy Lubień. W dokumencie tym czytamy:„…Rok 2012 – budowa rezerwowych ujęć wody w miejscowości Lubień i Krzeczów, stanowiących alternatywne źródła zaopatrzenia mieszkańców w wodę pitną w sytuacjach braku wody i awarii wodociągów. Wartość inwestycji 600 000 zł. sfinansowana ze środków własnych Gminy….”.
Tak więc, w Gminie Lubień istnieją takie alternatywne ujęcia wody, które mogłyby zaopatrzyć w wodę mieszkańców większej części Gminy. Ujęć takich nie ma tylko w Skomielnej Białej.
Odpowiadając na Interpelację Wójt Kazimierz SZCZEPANIEC powiedział, że w minionych latach (za poprzedniego Wójta), były prowadzone na terenie Gminy Lubień badania hydrologiczne, przez uczonych z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, których efektem było powstanie mapy hydrologicznej Gminy Lubień. Mapa ta może stanowić w przyszłości materiał poglądowy do poszukiwania zasobów wód podziemnych, które można by było wykorzystać między innymi do budowy ujęć wody – studni głębinowych, które z kolei mogłyby być wykorzystane do awaryjnego zaopatrzenia w wodę ludności z terenu Skomielnej Białej. Wójt dodał także, iż „…jest zrobiona koncepcja zaopatrzenia Lubnia, Tenczyna i Krzeczowa z tych (wybudowanych w poprzednich latach – uwaga A.M.) studni głębinowych. … Bo jeżeli taka tendencja będzie, że nie będzie tej wody to zmuszeni będziemy to robić i przeznaczyć te środki nie na drogi, nie na inne tylko na wodę…”.
NIE BRAKNIE WODY W SKOMIELNEJ, TYLKO TRZEBA ZEBRAC SIE RAZEM (WSZYSTKIE SPÓŁKI WODNE) ZŁOŻYĆ WNIOSKI DO FUNDUSZY EUROPEJSKICH, WYBUDOWAĆ DWA LUB TRZY POTĘŻNE ZBIORNIKI I POŁĄCZYĆ WSZYSTKIE UJĘCIA RAZEM, WYBUDOWAĆ GŁÓWNE RUROCIĄGI A NA DOLE WYKORZYSTAĆ ISTNIEJĄCĄ SIEĆ. OCZYWISCIE WIĄZAŁO BY SIE TO Z WPROWADZENIEM OPŁAT ZA WODE ALE NIESTETY WIECZNIE ZA DARMO NIE BĘDZIE SIE LAŁO
Proszę o poprawienie irytującego błędu, który prawdopodobnie wprowadziła autokorekta – zamiast słowa Lubaniu, powinno być Lubniu.
Nie jest prawdą, jakoby spółki wodne miały problemy z wodą w czasie tegorocznej suszy, niemniej
jednak podzielam opinię ,że należy stworzyć alternatywnych źródeł zaopatrzenia mieszkańców w wodę,
ukłony dla roztropnych spółek które przewidywali taki kaprys atmosfery i zaopatrzyli swoich
odbiorców w zapasowe zbiorniki wody pitnej.
CZY KIEDYKOLWIEK DOWIEMY SIĘ ILE STUDNI GŁĘBINOWYCH WYBUDOWANO
W LATACH 2010-2014 NA TERENIE NASZEJ GMINY????
Jakie ma znaczenie ile wybudowano studni głębinowych w gminie co Ci da wiedza ile ich jest najważniejsze jest szukanie dziury w cały?. Mają w gmine zabezpiecone ujecia i chwała im za to a my szukajmy rozwiazań które nam zapewnią wode, mysle, że jak bedą braki wody to z gminy my też dostaniemy kase na głębinówki.
A co z gospodarstwami które nie należą do SPÓŁEK a wodę też potrzebują. Czy obejmie ich przyszłościowy wodociąg.
WPŁATA ZA UDZIAŁ I PRZYŁĄCZ WE WŁASNYM ZAKRESIE, PRZY POŁĄCZENIU SPÓŁEK WODA MUSI BYC DLA KAŻDEGO.
Pani Basiu
Dobry Gospodarz, dawno już zadbał o wodę dla siebie i inwentarza.
Jak nazwać tych co czekają na mannę z nieba
Tylko dlaczego gmina ma z moich podatków dopłacać do spółek, niech się same finansują.