JESIEŃ W NASZYCH BIBLIOTEKACH
Początek jesieni w bibliotekach na terenie gminy to kilka ciekawych inicjatyw oraz spotkań z czytelnikami.
9 września 2023 r. o godz. 10.00 na placu koło Gminnego
Ośrodka Kultury w Lubniu spotkaliśmy się na 12 edycji Narodowego Czytania „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej pod patronatem Pary Prezydenckiej. Współorganizatorami imprezy był Gminny Ośrodek Kultury oraz Koło Emerytów i Rencistów. Do czytania wybrany został pierwszy rozdział powieści, a naszymi lektorami byli: p. Bernadeta Jakubiak, dyrektorka Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Lubniu, p. Urszula Trzeciak, dyrektorka Samorządowego Przedszkola w Lubniu, p. Magdalena Janczy, bibliotekarka Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Lubniu, p. Janina Wierzycka, mieszkanka Krzeczowa, p. Jan Czech, nasz wierny czytelnik z Lubnia, p. Elżbieta Pasierb, starszy instruktor GOK, p. Joanna Rabska, bibliotekarka z filii GBP w Skomielnej Białej, p. Marzena Rapacz, bibliotekarka z filii GBP z Tenczyna, p. Renata Leśniak, bibliotekarka z GBP w Lubniu. Po wspólnym czytaniu można było opieczętować własny egzemplarz powieści pamiątkowym stemplem. A na zakończenie – zaprosiliśmy wszystkich do naszej nowej czytelni na kawę i słodki poczęstunek.
W filii w Skomielnej Białej oraz w Krzeczowie obchodzono z czytelnikami Międzynarodowy Dzień Kropki, a w filii w Tenczynie – DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA.
12 września w filii w Skomielnej Białej dwie grupy nastolatek bawiły się w biblioteczne podchody. Zadaniem każdej z grup było rozwiązanie zagadek i rebusów, ukrytych w specjalnie wybranych przez p. Asię książkach. Poza wskazówką, kierującą do kolejnego tytułu książkowego, na kartkach umieszczone były symbole, które dziewczęta skrzętnie notowały. Następnie za pomocą szyfrogramu miały odczytać i ułożyć hasło końcowe: DZIEŃ KROPKI. Na zakończenie uczestniczki podchodów otrzymały dyplomy oraz słodycze. Nowy rok szkolny filia w Skomielnej rozpoczęła z przytupem i na wesoło. Dzień później, 13 września gośćmi filii GBP w Krzeczowie byli uczniowie I kl. Szkoły Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Krzeczowie, wraz z wychowawczynią, p. Magdaleną Kowalewską. Dzieci wysłuchały książki Petera H. Reynoldsa pt. Kropka o wierze we własne umiejętności i sile wyobraźni. Zwieńczeniem miłej wizyty były piękne prace plastyczne, wykonanie przez dzieci. 26 września br., z okazji DNIA GŁOŚNEGO CZYTANIA, gośćmi filii bibliotecznej w Tenczynie były przedszkolaki z grupy Biedronki, pod opieką p. Iwony Biedrończyk. Dzieci wysłuchały opowiadania A. Latimera pt. Jajko i pestka oraz kolorowały zakładki do książek.
W filia w Krzeczowie, 27 września, p. Ewelina Moskała-Deres, bibliotekarka w filii w Krzeczowie, spotkała się z uczennicami i uczniami klasy III oraz ich wychowawczynią, p. Anną Bubulą, na nietypowej lekcji bibliotecznej. Uczniowie zastali zamknięte drzwi do biblioteki, a zagadki i rebusy prowadziły ich do określonych tytułów książkowych. Książki z kolei pozwoliły dzieciom na ciekawe i nietypowe zapoznanie się z lokalem biblioteki w Krzeczowie oraz zasadami jej funkcjonowania. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały jesienne drzewa, inspirując się książką Patricii Hegarty pt. Drzewo.
Bibliotekę główną w Lubniu odwiedziła grupa przedszkolna Czarodzieje z Samorządowego Przedszkola w Lubniu. 27 września, z okazji Dnia Jabłka do czytania przygotowałyśmy piękną bajkę o Zajączku i jabłkach, którą dzieci uważnie wysłuchały. Przedszkolaki, chociaż już oglądały bajkę pt. Ogród dobrych słów, z chęcią jeszcze raz zapoznały się z opowieścią o wróżce Parolli w formie teatrzyku kamishibai. Obie bajki miały podobny przekaz – i tak, jak Zajączek dzielił się jabłkami, tak każdy z nas powinien dzielić się dobrym słowem.
A 3 października br., z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych, filię w Skomielnej Białej odwiedziły sześciolatki z Samorządowego Przedszkola w Skomielnej Białej. Gościem biblioteki oraz przedszkolaków był p. Robert Weker – nativspiker, nauczyciel języka angielskiego metodą bezpośrednią, kładącą główny nacisk na konwersację. Panu Robertowi towarzyszył syn, który podczas spotkania i czytania książki Lucy Cousins pt. Za-Za’s Baby Brother – pełnił rolę tłumacza. Pan Robert zaangażował dzieciaki do wspólnej zabawy z balonem – każde dziecko miało nazwać siebie słówkiem w języku angielskim, które pozostali musieli zapamiętać i balonem wskazać daną osobę i wymówić wybrany przez niego przydomek. Na zakończenie miłego spotkania dzieci wręczyły gościowi podziękowania w formie laurki.
Źródło-GBP w Lubniu
Dodaj komentarz