OBCHODY 83.ROCZNICY TRAGICZNYCH WYDARZEŃ Z 3 WRZEŚNIA 1939 ROKU W SKOMIELNEJ BIAŁEJ
W poniedziałek 5 września br. odbyły się obchody 83.rocznicy tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się w Skomielnej Białej 3 września 1939 roku.
Pierwsza część obchodów rozpoczęły się o godzinie 10.00 w auli Szkoły Podstawowej im. Władysława ORKANA. Przybyłych na tę część obchodów Dyrekcję, pedagogów i
uczniów szkoły podstawowej, oraz delegacje powitał Przewodniczący Rady Gminy Jan ŚMIAŁEK. Następnie odsłonięta została wystawa pt. „Wrzesień 1939 Polaka wobec niemieckiej i sowieckiej agresji”. Wystawę zainaugurowali: Kazimierz SZCZEPANIEC – Wójt Gminy Lubień, oraz dr Paweł MAZUR z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. O prezentowanej wystawie w kilku zdaniach opowiedział przedstawiciel krakowskiego IPN.
Druga część obchodów rozpoczęła się o godzinie 10.30 w kościele pod wezwaniem Świętego Sebastiana. Uroczystą Mszę Świętą, w intencji „poległych żołnierzy, pomordowanych mieszkańców w 83.rocznicę tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się w naszej miejscowości 3 września 1939 roku” sprawował ksiądz proboszcz Ryszard PAWLUŚ. Na Eucharystię, przybyła delegacja funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z Nowego Sącza z pocztem sztandarowy, oraz delegacja Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Rozpoczynając Mszę Świętą celebrans powitał przybyłych gości i przypomniał tragiczne wydarzenia z przed 83 lat, kiedy na Polskę najechali zaborczy sąsiedzi. Przypomniał o tragedii, jaka dotknęła Rzeczypospolitą oraz naszą miejscowość.
Po zakończonej Eucharystii uczestnicy udali się w kolumnie przed obelisk upamiętniający wydarzenia z 3 września 1939 roku. Rozpoczynając trzecią część obchodów zgromadzeni odśpiewali Hymn Państwowy, następnie do zebranych zwrócił się dr Paweł MAZUR – pracownik naukowy Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, który przedstawił wydarzenia z wrześniu 1939 roku, także te, które rozegrały się w Małopolsce, gdzie z przeważającymi siłami niemieckimi i słowackimi zmagali się żołnierze 1.Pułku Piechoty Korpusu Ochrony Pogranicza, oraz ułani i strzelcy konni z 10.Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej dowodzonej przez płk Stanisława MACZKA. Przypomniał o niemieckich zbrodniach, popełnionych przez niemieckie siły zbrojne, policję, które dotknęły bezbronną ludność cywilną. Po zakończonym wystąpieniu pracownika IPN głos zabrał funkcjonariusz Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym, Sączu, który odczytał apel pamięci. Następnie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed obeliskiem upamiętniającym poległych żołnierzy i zamordowanych przez Niemców mieszkańców Skomielnej Białej. Funkcjonariusz Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu zagrał sygnał „Śpij kolego…”. Na zakończenie obchodów głos zabrał Przewodniczący Rady Gminy Lubień Jan ŚMIAŁEK, który podziękował za przybycie uczestnikom obchodów, Dyrekcji Szkoły Podstawowej za udział uczniów w tej lekcji historii.
Dodaj komentarz