DOŚWIETLENIE PRZEJŚĆ DLA PIESZYCH NA DROGACH KRAJOWYCH MAŁOPOLSKI
Sieć dróg krajowych województwa małopolskiego 972 km długości i 1166 przejść dla pieszych (761 na drogach głównych, 405 na wlotach podporządkowanych). Liczba wyznaczonych przejść stawia Małopolskę w czołówce wszystkich województw w Polsce. Przejścia zlokalizowane są
średnio co 0,5 km, najgęściej w całym kraju.
Ilość przejść dla pieszych w ciągach dróg krajowych na 1 km
Sytuacja taka wynika z zagospodarowania terenu. Zabudowa zlokalizowana jest wzdłuż dróg, co powoduje, że blisko połowa sieci drogowej przebiega w obszarach zabudowanych. Powoduje to występowanie intensywnego ruchu pieszych, w tym poprzecznie przekraczających drogi. Natężenie ruchu pojazdów w Małopolsce należy do jednego z najwyższych w kraju (średniodobowe natężenie ruchu wynosi 14 580 poj./dobę) co stwarza potencjalne bardzo duże ryzyko powstawania wypadków.
Z uwagi na niezadawalający stan bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu GDDKiA Oddział w Krakowie jako instytucja współodpowiedzialna za bezpieczeństwo uczestników ruchu i zarządzająca ruchem na drogach krajowych, podjęła wspólnie z WRD KW Policji w Krakowie działania mające na celu ustalenie przyczyny wypadków oraz zasad, które w przyszłości pozwoliłyby przeciwdziałać i wyeliminować część zdarzeń drogowych z udziałem pieszych.
Działania te zostały rozpoczęte w 2015 r. od wspólnych analiz statystyki bezpieczeństwa ruchu drogowego z uwzględnieniem przyczyn tych zdarzeń. Pozwoliło to na wypracowanie kierunków działań, które podniosą poziom bezpieczeństwa na drogach krajowych Małopolski.
Analizując istniejącą sytuację na małopolskich drogach krajowych oraz wzorując się na doświadczenia rozwiniętych krajów europejskich np. Holandia, Szwecja, Niemcy zostały wypracowane jednolite zasady weryfikacji istniejących przejść dla pieszych, w tym szczególnie pod kątem występującego na nich natężenia ruchu pieszych oraz ich oświetlenia. Z uwagi na to, że poziom bezpieczeństwa na drogach jest wspólnym dobrem i interesem zarówno zarządcy drogi jak i samorządów lokalnych, Oddział GDDKiA w Krakowie w 2016 r. zorganizował i przeprowadził przy udziale Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie szkolenia dla przedstawicieli wszystkich małopolskich samorządów, na których poza omówieniem stanu bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych zostały przedstawione jednolite zasady jakie muszą być na nich spełnione.
Na przełomie 2015 r i 2016 r zostały przeprowadzone przez GDDKiA wizje lokalne wszystkich przejść dla pieszych zlokalizowanych na drogach krajowych województwa, z udziałem Komend Powiatowych Policji oraz zainteresowanych samorządów. Sprawdzono warunki widoczności oraz niezbędne elementy infrastruktury drogowej mające wpływ na bezpieczeństwo pieszych: ciągi piesze, oświetlenie, oznakowanie pionowe i poziome oraz inne urządzenia BRD. W roku 2016 zostały wykonane dwukrotne pomiary natężeń ruchu pieszych na wszystkich przejściach z wyłączeniem przejść dla pieszych zlokalizowanych na skrzyżowaniach wyposażonych w sygnalizację świetlną i rond. W wyniku dokonanych pomiarów podjęto decyzje o likwidacji około 100 przejść, na których, ruch pieszych był sporadyczny lub nie występował.
W latach 2018-2020 podjęliśmy współpracę z gminami, w ramach której udało się doświetlić 157 przejść dla pieszych. Działania te znalazły odzwierciedlenie w sytuacji wypadkowej na przejściach dla pieszych, która jest najlepsza w ostatnich latach, co potwierdziła analiza BRD przeprowadzona przez Policję
W związku z wdrożeniem przez Ministerstwo Infrastruktury programu: Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na latach 2021-2024, w ramach którego realizowany jest Program Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na przejściach dla pieszych Oddział GDDKiA w Krakowie zamierza zrealizować doświetlenie 472 przejść dla pieszych. W roku 2021 planujemy zrealizować we współpracy z samorządami 195 przejść dla pieszych, natomiast w latach 2022-23 – 277 przejść dla pieszych.
Równocześnie w ramach realizowanych nowych inwestycji doświetlane będą wszystkie przejścia dla pieszych na tych inwestycjach.
Źródło-GDDKiA
Dodaj komentarz