KONIEC Z WĘGLEM W KOLEJNYCH GMINACH MAŁOPOLSKI
Skawina, Niepołomice, Krzeszowice, miasta Nowy Targ i Oświęcim – to małopolskie samorządy, które chcą wprowadzić całkowity zakaz palenia węglem od 1 stycznia 2030. Na ich terenach właśnie rozpoczynają się konsultacje społeczne
lokalnych uchwał antysmogowych. Gminy, które zdecydują się na lokalne prawo antysmogowe, uzyskają preferencje w dostępie do środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027.
To milowy krok w walce o czyste powietrze w Małopolsce. Wyraźnie widzimy, że ten temat jest coraz ważniejszy, że zmienia się podejście do kwestii środowiskowych. Dyskusja o lokalnych uchwałach antysmogowych to początek rewolucji
– podkreśla wicemarszałek Tomasz Urynowicz.
Lokalne uchwały antysmogowe wyprzedzają regulacje wojewódzkie. Wg uchwały antysmogowej dla Małopolski, do końca 2022 roku należy wymienić piece pozaklasowe, tzw. kopciuchy. Nadal jednak można będzie stosować węgiel w nowoczesnych urządzeniach grzewczych. Coraz więcej małopolskich samorządów decyduje się na odważniejsze kroki. Zachęca do tego znacząca poprawa jakości powietrza w Krakowie, gdzie od września 2019 obowiązuje całkowity zakaz stosowania paliw stałych. Oprócz wymienionych Skawiny, Niepołomic, Krzeszowic, miast Nowy Targ i Oświęcim, o lokalnym zakazie stosowania węgla dyskutują samorządy miast Tarnów, Rabka-Zdrój i gmin Zabierzów, Czarny Dunajec.
Lokalne uchwały antysmogowe będą przyjmowane przez Sejmik Województwa Małopolskiego na wniosek gmin i po podjęciu przez Radę Gminy odpowiedniej uchwały kierunkowej, wypracowanej w procesie konsultacji. Największą korzyścią z przyjęcia uchwał lokalnych będzie zdrowie mieszkańców – szybsze osiągnięcie jakości powietrza zgodnej z polskimi i europejskimi normami. Dodatkowa korzyść to preferencyjne traktowanie takich gmin przy podziale środków z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027.
Jednak aby wprowadzać ograniczenia, samorządy lokalne muszą także zapewnić mieszkańcom pomoc w wymianie pieców: przede wszystkim aktywność ekodoradców, funkcjonowanie punktu obsługi programu dotacyjnego Czyste Powietrze oraz wsparcie dla osób dotkniętych tzw. ubóstwem energetycznym.
Działania te wpisują się w krajową politykę energetyczną, a aktywne samorządy dostają wszelką możliwą pomoc merytoryczną ze strony Zarządu Województwa Małopolskiego
– dodaje wicemarszałek Tomasz Urynowicz.
Źródło-Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
w Niemczech palom węglem drewnem i to jest ekologia a w Polsce to jest smog i tylko Greta uratuje POLSKĘ a my sami powinni my walczyć z tymi psełdo ekologami .