NAGRZANY SAMOCHÓD TO ŚMIERTELNA PUŁAPKA DLA POZOSTAWIONYCH W NIM DZIECI
W upalne dni ogromnym niebezpieczeństwem jest pozostawianie dzieci lub zwierząt domowych w szczelnie zamkniętych pojazdach. Wysoka temperatura prowadzi do drastycznego nagrzania się wnętrza samochodu, nawet do 60 stopni Celsjusza. Przebywające w nim dziecko narażone jest na niebezpieczeństwo przegrzania organizmu, które
może doprowadzić do zagrażających życiu urazów narządów wewnętrznych oraz udaru cieplnego. Szczególnie narażone na wysokie temperatury są najmłodsze dzieci, u których mechanizmy termoregulacji nie są w pełni wykształcone. Prowadzi to do szybkiego odwodnienia i wstrząsu termicznego, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Maluchy pozostawione bez opieki w zamkniętym, nagrzanym samochodzie są osłabione, potliwość ich organizmu znacznie wzrasta, a skóra blednie. W takich sytuacjach dzieci nie płaczą, są zdezorientowane i nie maja siły, aby krzyczeć. Skutki nieodpowiedzialnego postępowania rodziców bądź opiekunów mogą być dramatyczne.
Upały stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Pozostawienie pupila w szczelnie zamkniętym samochodzie stanowi dla niego poważne niebezpieczeństwo. Podobnie, jak w przypadku ludzi może dojść do przegrzania organizmu, co prowadzi do zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia. Pamiętajmy również, iż na każdym z nas ciąży obowiązek pomocy drugiemu człowiekowi. Będąc świadkiem takiego zdarzenia nie przechodźmy obojętnie. Widząc zamknięte w pojeździe dziecko należy przede wszystkim sprawdzić jego stan, czy jest przytomne, czy reaguje na naszą obecność i głos. Jeżeli stan dziecka na to pozwala poszukajmy właściciela pojazdu. Gdy jednak życie dziecka jest zagrożone konieczne jest szybkie uwolnienie dziecka z „pułapki” i udzielenie mu pomocy. Podobne zasady obowiązują w wypadku ratowania zwierząt.
Źródło-KPP Myślenice
Dodaj komentarz