NOCNE WYPADKI DROGOWE SPOWODOWANE PRZEZ MŁODYCH KIERUJĄCYCH
Połowę wypadków drogowych, które miały miejsce w godzinach nocnych spowodowali młodzi kierujący w wieku do 30 roku życia. Od początku roku na małopolskich drogach doszło do 750 wypadków drogowych, w których zginęło 55 osób, a 854 zostały ranne. Sprawcami tych zdarzeń drogowych w 85 % okazali się kierujący pojazdami. W wyniku
ich nieprawidłowych zachowań na drodze zaistniało 636 wypadków drogowych, w których zginęło 41 osób, a 742 zostały ranne. Dominujące przyczyny zdarzeń drogowych to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.
Analizy stanu bezpieczeństwa pokazują, że spora liczba tych wypadków miała miejsce w godzinach nocnych, kiedy ruch na drodze jest niewielki. Kierujący wówczas czują się zwolnieni z przestrzegania obowiązujących przepisów, a w wyniku brawurowej jazdy narażają na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia swojego oraz innych uczestników ruchu drogowego. W bieżącym roku w godzinach od 22.00 do 6.00 rano kierujący spowodowali 92 wypadki, w których śmierć poniosło 14 osób, a 106 zostało rannych. Te nocne tragiczne zdarzenia drogowe najczęściej powodują młodzi ludzie, w wieku do 30 roku życia. W analizowanym okresie byli oni sprawcami 48 zaistniałych wypadków (co stanowi prawie 50 % nocnych wypadków), w których zginęło 7 osób – co stanowi 52 % ogółu, a 64 zostały ranne, tj. 60 % rannych w zdarzeniach drogowych, które miały miejsce w godzinach nocnych.
Wypadki nocne z młodymi ludźmi mają wspólny mianownik. Najczęściej w wyniku nadmiernej prędkości, kierujący traci panowanie nad pojazdem uderza w drzewo lub w przydrożną barierę. Ponadto zdarza się, że w pojazdach uczestniczących w tych tragediach znajduje się większa liczba osób niż określona w dowodzie rejestracyjnym. Jest to zazwyczaj młodzież, która niejednokrotnie jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
Nieprawidłowe zachowania młodych, niedoświadczonych kierujących, narażają na ogromne niebezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Szybka brawurowa jazda, pseudosportowa rywalizacja na drodze, agresja, organizowanie nielegalnych wyścigów to bardzo nieodpowiedzialne zachowanie. Takie postępowanie kierujących nie jest i nigdy nie będzie tolerowane przez Policję.
Policjanci realizując działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, eliminują kierujących niosących śmiertelne zagrożenie na drodze. Od początku roku na małopolskich drogach ujawniono prawie 53 tys. wykroczeń dotyczących przekroczenia dopuszczalne prędkości jazdy, a blisko 1500 kierujących straciło prawo jazdy na trzy miesiące za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h na obszarze zabudowanym.
Przypominamy, że miejscem na trenowanie szybkiej jazdy są obiekty przeznaczone do podnoszenia swoich umiejętności za kierownicą. Są to bezpieczne tory, gdzie można rozwijać duże prędkości nie narażając innych na niebezpieczeństwo. Młody człowieku! Wsiadając za kierownicę zadbaj o swoje bezpieczeństwo i innych osób uczestniczących w ruchu drogowym. Bądź rozważnym kierującym bo jeszcze długie życie przed Tobą i pamiętaj, że bierzesz też odpowiedzialność za życie innych na drodze. KWP w Krakowie
Dodaj komentarz