MSZA ŚWIĘTA POLOWA W 70 ROCZNICĘ ROZBICIA PRZEZ UB ODDZIAŁU PARTYZANCKIEGO „WIARUSY” NA POLANIE – ZDJĘCIA
„Gdy zapłonął nagle świat, Bezdrożami szli Przez śpiący las. Równym rytmem młodych serc Niespokojne dni Odmierzał czas. Gdzieś pozostał ognisk dym, Dróg przebytych kurz, Cień siwej mgły … Tylko w polu biały krzyż Nie pamięta już, Kto pod nim śpi … Jak myśl sprzed lat, Jak wspomnień ślad Wraca
dziś Pamięć o tych, których nie ma. Żegnał ich wieczorny mrok, Gdy ruszali w bój, Gdy cichła pieśń. Szli, by walczyć o twój dom Wśród zielonych pól – O nowy dzień. Jak myśl sprzed lat, Jak wspomnień ślad Wraca dziś Pamięć o tych, których nie ma. Bo nie wszystkim pomógł los Wrócić z leśnych dróg, Gdy kwitły bzy. W szczerym polu biały krzyż Nie pamięta już, Kto pod nim śpi W szczerym polu biały krzyż Nie pamięta już, Kto pod nim śpi …”
W niedzielę 19 sierpnia br. w o godzinie 14.00 na Polanie (Surówki) odprawiona została tradycyjna – po raz dziewiąty – Msza Święta w intencji: „Żołnierzy Zgrupowania Partyzanckiego »Błyskawica«, Oddziału Partyzanckiego »Wiarusy«, poległych, pomordowanych i zmarłych Żołnierzy Wyklętych w 70 rocznicę rozbicia przez UB Oddziału Partyzanckiego »Wiarusy«, w intencji mieszkańców Polany (Surówki) represjonowanych przez komunistów za pomoc udzieloną żołnierzom podziemia”, o „łaskę zdrowia dla mieszkańców Polany”.
Mszę Świętą sprawował ksiądz kanonik Ryszard PAWLUŚ, który rozpoczynając Eucharystię przypomniał o żołnierzach oddziały „Wiarusy”, którzy aresztowani zostali na Polanie w lipcu 1949 roku, o walczących o wolność żołnierzach Zgrupowania Partyzanckiego mjr „Ognia”, o partyzantach Armii Krajowej. Przypomniał także o tym, że represjonowali byli przez komunistów mieszkańcy Polany, którzy wspierali tych Żołnierzy Niezłomnych. Przypomniał także zebranym, że przez długie lata PRL-u komuniści i ich akolici zrobili wszystko, aby z ludzkiej pamięci wymazać walkę, jaką o wolność zniewolonej przez sowietów i ich wasali Polski toczyli Żołnierze Niezłomni – Wyklęci Bohaterowie. Rozpoczynając Eucharystię delegacja pracowników Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie złożyła kwiaty w grocie, by w ten sposób uczcić pamięć aresztowanych w tym miejscu partyzantów oddziału „Wiarusy”, oraz mieszkańców Polany, których represjonowały komunistyczne organy bezpieczeństwa i PRL-owski wymiar (nie)sprawiedliwości.
Na tegoroczną Eucharystię przybyli:
-samorządowcy z Wójtem Gminy Lubień Kazimierzem SZCZEPAŃCEM, Burmistrzem Rabki-Zdrój Leszkiem, ŚWIDREM, Przewodniczącym Rady Gminy Lubień Janem Śmiałkiem,
-przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie z Panem Michałem MASŁOWSKIM – Naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej i Panem doktorem Dawidem GOLIKIEM – głównym specjalistą do spraw Poszukiwań i Identyfikacji,
-poczty sztandarowe i delegacje: Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Zgrupowanie Partyzanckie „Błyskawica” im. mjr Józefa KURASIA „Ognia” pod dowództwem Pana Jana DUDORA, Oddziału Związku Podhalan z Rabki z Prezesem Panem Edwardem ŻARNOWSKIM, Szkoły Podstawowej im. Władysława Orkana ze Skomielnej Białej z dyrektorem Jerzym KOŁPAKIEM, Oddziału Związku Podhalan ze Skomielnej Białej z Prezesem Panem Józefem URBAŃCZYKIEM, OSP ze Skomielnej Białej z Prezesem Panem Andrzejem GACKIEM,
Mszę Świętą uświetniła swoją grą i śpiewem Schola SAN SEBASTIAN, grą Orkiestra Dęta OSP ze Skomielnej Białej.
W tegorocznej Mszy Świętej – podobnie jak w latach poprzednich – uczestniczyli licznie mieszkańcy Skomielnej Białej, oraz sąsiednich miejscowości, którzy tradycyjnie przybyli na Polanę pieszo, oraz wykorzystując inne, dostępne środki transportu.
Po zakończeniu Mszy Świętej Orkiestra Dęta odegrała Hymn Narodowy, który odśpiewali zgromadzeni. Następnie Schola SAN SEBASTIAN wykonała pieśń Krzysztofa KLENCZONA „Biały Krzyż”, przed zgromadzonymi wystąpili:
-dr Dawid GOLIK, który mówił o długotrwałych, komunistycznych represjach, jakie dotknęły bardzo licznych, często do dziś bezimiennych współpracowników podziemia niepodległościowego, przypomniał, że represje te trwały do końca istnienia PRL-u.
-burmistrz Rabki-Zdrój, który wspomniał swojego stryja Józefa ŚWIDRA „Mściciela” – dowódcę oddziału „Wiarusy”, ojca, który jako dziecko był więziony przez komunistyczną bezpiekę, represjonowaną rodzinę.
W imieniu Komitetu Społecznego im. Św. Sebastiana wszystkim przybyłym delegacjom, mieszkańcom okolicznych miejscowości podziękował Jan ŚMIAŁEK, zapraszając na „gratisowy żurek z wkładką przygotowany przez organizatorów”, który przy kuchni polowej serwowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Zopaska” ze Skomielnej Białej.
Na zakończenie części oficjalnej obchodów Orkiestra Dęta OSP wykonała kilka utworów patriotycznych.
Od godzin przedpołudniowych na Polanie (Surówki) rozstawiony był namiot Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej z Krakowie, gdzie jego przedstawiciele i młodzież ze Wspólnoty Wieczernik rozdawali bezpłatne broszury IPN, w tym okolicznościową – przygotowana na dzisiejsze obchody pt. „Wiarusy”. Tekst-Andrzej Masłowski Fot-Zbyszek Kraus
Dodaj komentarz