MSZA ŚWIĘTA NA LUBONIU WIELKIM – ZDJĘCIA
W niedzielę 28 lipca br. o godzinie 12.00 na Luboniu Wielkim odprawiona została Msza Świętą „w podziękowaniu za ocalenie schroniska z pożogi wojennej, w intencji zmarłych przewodników PTTK, w intencji gospodarzy schroniska na Luboniu Wielkim – Agaty i Krzysztofa KNOFLICZKÓW, w intencji
rabczańskiego Oddziału Związku Podhalan, który obchodzi w roku bieżącym 89 rocznicę powstania”. Uroczystą, koncelebrowaną Mszę Świętą w szałasie – przy figurze Matki Bożej Lubońskiej sprawowali: ks. Tadeusz BOGUCKI – proboszcz parafii pw Matki Bożej Częstochowskiej w Rabce Zarytem, ks. prałat Władysław ZĄZEL – kapelan Związku Podhalan, ks. Adam TRZASKA – kapelan Hospicjum Św. Łazarza w Krakowie.
Eucharystię, na którą licznie przybyli wierni z okolicznych miejscowości oraz turyści uświetniły swoją grą: Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Rabce, oraz kapela góralska pod kierunkiem Jana SURÓWKI. Przed Mszą Świętą zebrani odmówili modlitwę „Anioł Pański…”. W słowie wstępnym ks. Tadeusz BOGUCKI, przybliżył zgromadzonym sylwetkę księdza kapelana Związku Podhalan, mówiąc o jego młodości, działalności duszpasterskiej i społecznej. Liturgię słowa – czytania mszalne – w gwarze podhalańskiej odczytał wiceprezes Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan – Kazimierz ZAPAŁA, okolicznościową homilię wygłosił ks. Władysław ZĄZEL. W modlitwie powszechnej wspomniano: budowniczych schroniska, członków PTTK z Rabki z Elfrydą TRYBOWSKĄ, członków GOPR, żołnierzy 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej – oddziału partyzanckiego »Wilk« dowodzonego przez Jana STACHURĘ ps. „Adam”, których bazą wypadową w walkach z niemieckimi okupantami były stoki Lubonia Wielkiego, Żołnierzy Wyklętych walczących z komunistycznym zniewoleniem ze Zgrupowania Partyzanckiego »Błyskawica« dowodzonych przez mjr Józefa KURASIA ps. „Ogień”, żołnierzy oddziału partyzanckiego »Wiarusy«, poległych, pomordowanych i zmarłych w 70 rocznicę likwidacji oddziału – żołnierze oddziału »Wiarusy« aresztowani zostali przez komunistyczne UB dnia 24 lipca 1949 roku na Polanie Surówki, represjonowanych za pomoc udzielaną żołnierzom podziemia antykomunistycznego mieszkańców Polany Surówki.
Na zakończenie Eucharystii przedstawiciele Związku Podhalan Oddział w Rabce z okazji 100-lecia Związku Podhalan odnowili ślubowanie, którego rotę odczytał kapelan Związku ks. prałat Władysław ZĄZEL.
Stowarzyszenie Związku Podhalan powstało w 1919 roku w trakcie IV Zjazdu Podhalan w Nowym Targu. Wcześniej górale zrzeszali się w Związku Górali, który powstał w 1904 roku w Zakopanem. Z inicjatywy zakopiańskiego Związku Górali jeszcze przed wybuchem I Wojny Światowej odbyły się trzy Zjazdy Podhalan: I Zjazd w Zakopanem w roku 1911, II Zjazd w Nowym Targu w 1912 roku, III Zjazd w Czarnym Dunajcu w roku 1913. W dniu 13 sierpnia 1922 roku w trakcie Zjazdu Związku Podhalan, który odbył się w Czarnym Dunajcu pisarz Władysław ORKAN ogłosił „Wskazania dla synów Podhala”, które rozpoczynają się od słów: „ … Odzywam się do Ciebie, synu Podhala, młodszy mój Bracie, Ty idący, i Ty, który przyjdziesz… Odzywam się prawem miłości tej ziemi, prawem serca. Uczysz się, lub uczyłeś się historji, życia Greków, Rzymian, narodów zmarłych i żyjących jeszcze. Poznaj-że przedewszystkiem przeszłość Twej bliższej Ojczyzny Podhala. I jej stosunek do przeszłości Rzeczypospolitej. Poznaj przeszłość Podhala nie tylko po wierzchu ( – niby cośtam – zbójnicy – jakieś śpiewki – nuty), ale sięgnij głębiej – poznaj pracę całą wieków, które Cię oto wydały. Poznaj w przeszłości dolę i niedolę ludu – gdy ten lud dziś wychodzi na jaśnię, staje się sam – czem nie był, czem mu być nie dano: – narodem wolnym. …”. Cytowane słowa ORKANOWYCH „Wskazań …” do dnia dzisiejszego stanowią myśl przewodnią Związku.
Na zakończenie Eucharystii celebransi udzielili zgromadzonym pasterskiego błogosławieństwa.
Dziękuję gospodarzom Schroniska PTTK na Luboniu Wielkim za możliwość wykonania zdjęć uroczystości z części mieszkalnej schroniska. Tekst i Fot-Andrzej Masłowski
Dodaj komentarz