OBCHODY ŚWIĘTA STRAŻY GRANICZNEJ W PLACÓWCE SG IM. PŁK WOJCIECHA WÓJCIKA W LUBYCZY KRÓLEWSKIEJ

W środę 22 maja br. w Lubyczy Królewskiej (województwo Lubelskie, powiat Tomaszów) odbyły się obchody Święta Straży Granicznej. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta odprawiona w kościele parafialnym pod wezwaniem

Matki Bożej Różańcowej w Lubyczy Królewskiej. Eucharystię sprawował i okolicznościową homilię wygłosił proboszcz ksiądz Tadeusz CZUK. Mszę Świętą uświetnił grą i śpiewem zespół „Pasja”. Następnie zebrani udali się przed budynek Placówki Straży Granicznej, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Rozpoczęło ją złożenie meldunku Komendantowi Placówki przez dowódcę uroczystości. Następnie dzieci ze Szkoły Podstawowej w Lubyczy Królewskiej wykonały Hymn Państwowy. W dalszej części obchodów głos zabrał Komendant Placówki SG płk Jacek KOZAK, który powitał przybyłych, przypomniał także historię Straży Granicznej, którą powołana została w październiku 1990 roku, a funkcjonowanie, której rozpoczęło się 16 maja 1991 roku, oraz zadania, jakie ta formacja wykonuje w ochronie granicy Rzeczypospolitej i UE. Następnie Komendant Placówki wręczył akt mianowania na kolejny stopień w korpusie chorążych. Głos zabrali także samorządowy: Starosta Tomaszowski i Burmistrz Lubyczy Królewskiej. Delegacje Placówki SG i Straży Leśnej złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą posadzenie „Katyńskiego Dęba Pamięci” płk Wojciechowi WÓJCIKOWI, dowódcy 1. Pułku Piechoty Korpusu Ochrony Pogranicza*, którego imię nosi Placówka SG w Lubyczy Królewskiej. Złożenie kwiatów zakończyło oficjalną część uroczystości. Na zaproszenie organizatorów w obchodach Święta SG w Lubyczy Królewskiej wzięła udział delegacja Komitetu Społecznego im. Św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

*ppłk piechoty Wojciech Stanisław WÓJCIK s. Józefa i Katarzyny z PORĘBSKICH, ur. 23.04.1897r. w Krakowie. Żołnierz Legionów Polskich oraz IV Dywizji Strzelców gen. ŻELIGOWSKIEGO, ranny w walkach na Kubaniu. W WP od 1919, przydzielony do 51 pp. Uczestnik wojny 1919–1921. Po wojnie służył w Dowództwie Okręgu Korpusu VI jako kierownik referatu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego oraz w 52.Pułku Piechoty jako dowódca baonu.
W lipcu 1939 r. powierzono mu obowiązki dowódcy 1.Pułku Piechoty Korpusu Ochrony Pogranicza w składzie nowo utworzonej I.Brygady Górskiej.
Sztab jednostka dowodzonej przez podpułkownika Wojciecha WÓJCIKA w ostatnich dniach sierpnia znajdował się na plebani w Skomielnej Białej. 1.Pułk Piechoty Korpusu Ochrony Pogranicza wziął udział w bitwie o Wysoką (1-2 września 1939 roku), gdzie żołnierzy KOP wsparła 10. Brygada Kawalerii Zmotoryzowanej, w walkach pod Kasiną Wielką (4 września 1939 roku).
Po wycofaniu się z Beskidu Wyspowego za San 1.Pułk Piechoty KOP włączony został do 21.Dywizji Piechoty Górskiej w ramach, której walczył w bitwie pod Tomaszowem Lubelskim rozbity w walkach pod Dachnowem.
Podpułkownik Wojciech WÓJCIK został ujęty dnia 21 września 1939 roku przez oddziały sowieckie w lasach w okolicach Hrebennego. Został osadzony w obozie specjalnym NKWD w Starobielsku. Na podstawie uchwały KC WKP(b) – Komitetu Centralnego Wszechrosyjskiej Komunistycznej Partii bolszewików z 5 marca 1940 roku jeńców obozu specjalnego w Starobielsku sowieckie NKWD zamordowało w dniach od 5 kwietnia do 12 maja 1940 roku. Spoczywają oni na Polskim Cmentarzu Wojennym w Charkowie. Podpułkownik Wojciech WÓJCIK odznaczony był: Krzyżem Virtuti Militari 5 klasy, Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Walecznych – czterokrotnie, medalami 1918-1921 i 10-lecia. Tekst i Fot-Andrzej Masłowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *