100 LECIE KÓŁKA ROLNICZEGO W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W środę 15 sierpnia br. Kółko Rolnicze w Skomielnej Białej obchodziło setną rocznicę założenia. Z tej okazji w kościele parafialnym odprawiona została Msza Święta w intencji członków Kółka Rolniczego i ich rodzin, oraz o dar nieba dla

założycieli tej rolniczej organizacji i jej zmarłych członków. Po Mszy Świętej, której termin zbiegł się w czasie przybyłych Eucharystią w intencji Ojczyzny członkowie Kółka Rolniczego, oraz zaproszeni goście udali się do Remizy Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie odbyła się dalsza, oficjalna część uroczystości. Do przybyłych zwrócił się w kilku słowach Prezes Zbigniew ZACHARA, który następnie oddał głos Przewodniczącemu Komisji Rewizyjnej Janowi ŚMIAŁKOWI. Gospodarz uroczystości powitał przybyłych gości oficjalnych, członków Kółka Rolniczego, oraz jego sympatyków. Następnie krótko przedstawił okoliczności powstania, oraz działalność rolniczej organizacji.
W swoim wystąpieniu Jan ŚMIAŁEK podziękował wszystkim, którzy oddali Kółku Rolniczemu w Skomielnej Białej w dzierżawę grunty rolne – jak podkreślił – uczynili to w myśl zasady, „aby komuś coś darować, trzeba najpierw coś mieć”.
Do przybyłych zwrócił się także Wójt Gminy Lubień Kazimierz SZCZEPANIEC, który odczytał okolicznościowy list.
Następnie przed zebranymi wystąpił Zespół Regionalny „KORPIOŁKI”, który zaprezentował program artystyczny złożony z przyśpiewek, piosenek i tańców regionalnych. Przedstawiciele Zespołu „KORPIOŁKI” wręczyli Prezesowi Kółka Rolniczego „Księgę Pamiątkową”. Na tym zakończyła się oficjalna część obchodów

Kółko Rolnicze w Skomielnej Białej powstało w sierpniu 1918 roku. Oto cytat protokołu z pierwszego Walnego Zgromadzenia członków Kółka Rolniczego w Skomielnej Białej, które odbyło się bez mała 100 lat temu – dnia 25 sierpnia 1918 roku: „…trwająca 5 lat wojna europejska wywołała wprost nieznośne stosunki na każdym polu życia ekonomicznego i społecznego ludności tutejszej wioski. Światlejsi gospodarze zaczęli się zastanawiać, w jaki sposób można poprawić byt i uchronić się przed wyzyskiem lichwy, która nad wszystkim roztoczyła swe opiekuńcze skrzydła. Za staraniem tedy miejscowego kierownika szkoły p. Jana FULIŃSKIEGO postanowiono zawiązać Kółko rolnicze, którego I (pierwsze) zwyczajne Walne zgromadzenie wśród licznie przybyłych członków gminy odbyło się dnia 25 sierpnia 1918 roku. Po przedstawieniu zgromadzonym celu i zadania Kółka rolniczego jego korzyściach, jakie przyniesie gminie, oraz o obowiązkach, jakie obowiązują członkowie Kółka zgromadzeni postanowili w gminie zawiązać Kółko rolnicze, przystępując jednocześnie na członków w ilości 44, wybierając z pośród siebie I (pierwszy) Zarząd Kółka, którego skład jest następujący:
Ks. Aleksander KROMER proboszcz miejscowy – przewodniczący;
Feliks ŁOPATA rolnik – zastępca przewodniczącego;
Jan FULIŃSKI kierownik szkoły – sekretarz;
Sebastian BAL rolnik – skarbnik;
Piotr HANDZEL rolnik – asesor;
Józef URBAŃCZYK rolnik – członek Zarządu;
Marcin GACEK rolnik – członek Zarządu;
Walenty KOŁPAK rolnik – członek Zarządu …”.*

Obecnie Kółko Rolnicze w Skomielnej Białej liczy – 39 członków, Zarząd – 6 osób, Komisja Rewizyjna – 3 osoby. Jak zapisano w statucie „Kółko Rolnicze … jest dobrowolną, niezależną i samorządną, społeczno-zawodową organizacją rolników indywidualnych, reprezentującą całokształt ich interesów zawodowych i społecznych”. Celem Kółka Rolniczego jest szeroko pojęte działanie na rzecz społeczności lokalnej. Przejawia się to poprzez wspieranie działających na terenie naszej miejscowości organizacji i grup.
To, że obecne Kółko Rolnicze może wspierać różnorakie inicjatywy z terenu naszej miejscowości jest zasługą ludzi, którzy „ocalili” Kółko Rolnicze dla Skomielnej Białej. Wymienić w tym miejscu należy: długoletniego Prezesa Pana Zygmunta MIERZWĘ, oraz jego współpracowników, Pana Władysława GACKA, Panią Stanisławę PONICKĄ.
Praca społeczna tych ludzi pozwoliła utrzymać Kółko Rolnicze w rękach mieszkańców naszej wsi, zapobiegła jego wyprzedaży i przejęciu przez „grupę interesów” w czasie „transformacji ustrojowej”, jak to miało miejsce z innymi organizacjami na terenie naszej miejscowości.
Od 2015 roku Kółko Rolnicze podjęło działania mające na celu podniesienie swoich dochodów. Jednym z takich działań jest coroczna „Akcja koszenia łąk i nieużytków”, dzięki której – między innymi podniosła się kultura rolna gruntów, zwiększyło bezpieczeństwo pożarowe.
Kółko Rolnicze realizując cele statutowe wspiera:
-kultywowanie regionalnej kultury ludowej (wsparcie dla Zespołu Regionalnego „Korpiołki”),
-wychowanie młodzieży w duchu patriotycznym (wsparcie organizowanych na terenie miejscowości obchodów rocznic patriotycznych),
-promuje współzawodnictwo w dziedzinie edukacji na poziomie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum – (przyznawane jest od 2015 roku stypendium edukacyjne).
-wspiera rozwój sportu – (wsparcie dla KS Luboń Skomielna Biała),
-angażuje się we wspieranie prowadzonych na terenie naszej miejscowości inwestycji służących pożytkowi społecznemu – (budowa kaplicy cmentarnej),
-angażujemy się w podnoszenie bezpieczeństwa na terenie miejscowości – (wsparcie OSP),
-Kółko Rolnicze stara się w miarę swoich możliwości pomagać poszkodowanym w wyniku zdarzeń losowych – i nie dotyczy to tylko członków Kółka Rolniczego.
Podkreślić należy, iż działania Zarządów Kółka Rolniczego od 2015 roku są w pełni transparentne. Zarządy w tym okresie działają na zasadach pracy społecznej (nie pobierają wynagrodzenia).
W setnym roku swojego istnienia (2018) Kółko Rolnicze uchwaliło nowy – dostosowany do obecnych warunków statut, który zatwierdzony został przez Sąd Rejestrowy w Krakowie. Zapisano w tym dokumencie, że w przypadku likwidacji Kółka Rolniczego wszystkie zgromadzone środki przeznaczone zostaną na cele społeczne wsi Skomielna Biała.

*wg pisowni oryginału – protokół Walnego Zgromadzenia członków Kółka Rolniczego w Skomielnej Białej z dnia 25 sierpnia 1918 roku. Tekst i Fot -Andrzej Masłowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *