98 ROCZNICA BITWY WARSZAWSKIEJ 15 SIERPNIA 1920’-15 SIERPNIA 2018’

W środę 15 sierpnia obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w tradycji ludowej Święto Matki Boskiej Zielnej. W kościele parafialnym w Skomielnej Białej odprawiana została tradycyjna już Msza Święta w intencji poległych w obronie Ojczyzny – w 98 rocznicę Bitwy Warszawskiej.
Uroczystą Eucharystię sprawowali: ksiądz

kanonik Ryszard PAWLUŚ, ksiądz wikary Paweł CEMPURA, oraz księża rodacy Józef MACIOŁ i Rafał KLUSKA. Rozpoczynając Mszę Świętą ksiądz proboszcz przypomniał o obchodzonych dzisiaj rocznicach. Polskiego zwycięstwa nad bolszewikami w bitwie pod Warszawą w 1920 roku, święcie Wojska Polskiego, a także w wymiarze lokalnym – o 100 rocznicy założenia Kółka Rolniczego w Skomielnej Białej.
W czasie Mszy Świętej wierni modlili się w intencji tych, którzy walczyli i ginęli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny Okolicznościową homilię wygłosił ksiądz wikary. Mszę Święta swoim śpiewem uświetniły Chór GAUDIUM i Młodzieżowa Schola SAN SEBASTIAN.
Na zakończenie Eucharystii ksiądz proboszcz poświęcił przyniesione do kościoła przez wiernych wiązanki ziół i kwiatów.
W dniu 15 sierpnia bieżącego roku mija 98 rocznica Bitwy u bram Warszawy. W bitwie tej Wojsko Polskie pokonało niosącą na zachód „płomień rewolucji proletariatu” sowiecką Armię Czerwoną. Bitwa, która rozegrała się w tamte sierpniowe dni na przedpolach Warszawy zaliczona została przez lorda Edgara Vincenta wicehrabiego D’Abernon do osiemnastu bitew, które zdecydowały o dalszych losach świata. Rozgromienie „czerwonych” Rosjan pod Warszawą w 1920 roku uchroniło Polskę, oraz kraje Europy Wschodniej od Finlandii po Bułgarię od sowieckiego eksperymentu, jakim była budowa „ogólnoświatowego państwa szczęścia ludu pracującego”. W „krwawe szpony STALINA”, kraje te dostały się dwadzieścia pięć lat później.
W czasie dwudziestu lat (1918-1939) w wolnej Polsce wyrosło pokolenie, które niosło po 1944 roku – w czasach, gdy także na Polskiej ziemi zaczęto „budować ustrój sowiecki” zew wolności i niepodległości naszej Ojczyzny. To dzięki tym ludziom – urodzonym w niepodległej Polsce – idee niepodległości i wolności przetrwały czasy, gdy nawet wspomnienie o Bitwie Warszawskiej było zakazane, gdyż „naruszało podstawy wiecznej przyjaźni polsko-radzieckiej, oraz braterstwa broni między naszymi armiami”.
W latach międzywojennych dzień 15 sierpnia był obchodzony jako Święto Żołnierza -ustanowił je rozkaz Ministra Spraw Wojskowych generała Stanisława SZEPTYCKIEGO w dniu 4 sierpnia 1923 roku. Od tego czasu Święto Żołnierza było uroczyście obchodzone, także w czasie II Wojny Światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, oraz w jednostkach polskich sformowanych w Związku Sowieckim. Święto Żołnierza nie zostało anulowane żadnym aktem prawnym także w czasach PRL-u, lecz od 1947 roku zakazano jego obchodzenia. Świętem Ludowego Wojska Polskiego stał się dzień 12 października – na cześć bitwy pod Lenino, którą stoczyła sformowana przez polskich komunistów 1.Dywizja Piechoty im. Tadeusza KOŚCIUSZKI w 1943 roku.
W dniu 30 lipca 1992 roku Sejm Rzeczypospolitej swoją ustawą ustanowił dzień 15 sierpnia – pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej – Świętem Wojska Polskiego.
14 sierpnia br. przedstawiciele Komitetu Społecznego im. Świętego Sebastiana w Skomielnej Białej zapalili znicze i „wciągnęli na maszt flagę państwową” przed obeliskiem upamiętniającym tragiczne wydarzenia, jakie rozegrały się w Skomielnej Białej dnia 3 września 1939 roku.Tekst i Fot-Andrzej Masłowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *