PARAFIALNA PIELGRZYMKA DO SANKTUARIÓW PODLASIA
W piątek 1 lipca o godz. 4.00 rozpoczęła się parafialna pielgrzymka po Sanktuariach Podlasia. Pielgrzymi przemierzyli 599 km, by dotrzeć do Świętej Wody – Wasilkowa. Po drodze zatrzymali się na Eucharystię w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej w którym modlili się w kaplicy, która stanowi kopię Bramy Ostrobramskiej w Wilnie.
Nastepnego dnia po porannej Eucharystii i śniadaniu pielgrzymi wyruszyli do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Białymstoku, gdzie modlili się przy relikwiach bł. ks. Michała Sopoćki – spowiednika św. Siostry Faustyny i gorliwego Apostoła Bożego Miłosierdzia.
Następnie odwiedzili Sobór Świętego Ducha w Białymstoku – największą prawosławną świątynię w Polsce. Potężny złocony Ikonostas i bogato zdobione freskami ściany na wszystkich zrobiły ogromne wrażenie.
Kolejnym przystankiem na „ekumenicznej” pielgrzymiej trasie była żydowska synagoga w Tykocinie. Pielgrzymi odwiedzili również XIX wieczny malowniczy rynek i kościół Świętej Trójcy oraz zabudowania w których kręcono fragmenty filmu „U Pana Boga w ogródku”.
Ostatnim punktem bogatego programu był spacer po białostockim rynku, nawiedzenie katedry oraz pałacu i ogrodów Branickich. Po powrocie i kolacji wszyscy uczestniczyli w nabożeństwie ku czci Matki Bolesnej na walach Świętej Wody.
W trzecim dniu wyjazdu pielgrzymi zwiedzili Supraśl, gdzie mogli podziwiać wspaniałą ekspozycję Muzeum Ikon znajdująca się tuż obok wiekowego monastyru. Następnie nawiedzili miejsce najważniejsze na pielgrzymkowy szklaku czyli kościół w Sokółce wraz z kaplicą adoracji gdzie wystawiona jest kustodia z cząstką Ciała Pańskiego. Tam uczestniczyli również w Najświętszej Eucharystii. Popołudniu udali się do Kruszynian – najstarszej wioski tatarskiej. Najpierw posilili się regionalną tatarską strawą, a następnie zwiedzili meczet w którym jeden z tatarów zapoznał ich z historią oraz tradycją polskich tatarów oraz opowiedział o wyznawanym przez nich Islamie. Co ciekawe choć na tych terenach stykają się ze sobą różne wyznania i tradycje, wszyscy żyją w wielkiej zgodzie i wzajemnej sympatii.
Wyjazd był niezwykle udany i bogaty w wiele wrażeń, zarówno religijnych jak i estetycznych.
Tekst i Fot-Ks Andrzej Wasilewski-Kruk
Dodaj komentarz