ZASADY SPRZEDAŻY ALKOHOLU POZOSTANĄ BEZ ZMIAN-RADA GMINY LUBIEŃ USTĄPIŁA W OBLICZU PROTESTU MIESZKAŃCÓW

516eeced750c1_p

„Dz.U. 1982 Nr 35 poz. 230 USTAWA z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Uznając życie obywateli w trzeźwości za niezbędny warunek moralnego i materialnego dobra Narodu, stanowi się, co następuje:


Rozdział 1
Przepisy ogólne Art. 1. 1. Organy administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego są obowiązane do podejmowania działań zmierzających do ograniczania spożycia napojów alkoholowych oraz zmiany struktury ich spożywania, inicjowania i wspierania przedsięwzięć mających na celu zmianę obyczajów w zakresie sposobu spożywania tych napojów, działania na rzecz trzeźwości w miejscu pracy, przeciwdziałania powstawaniu i usuwania następstw nadużywania alkoholu, a także wspierania działalności w tym zakresie organizacji społecznych i zakładów pracy…”
– tyle na wstępie Ustawy o wychowaniu w trzeźwości powiedzieli jej twórcy.
W lutym br. „grupa pięciu radnych” Gminy Lubień pochodzących z Lubnia i Tenczyna postanowiła zmienić obowiązującą na terenie Gminy Lubień od 1999 roku i „wypracowaną” przy porozumieniu wielu środowisk „Uchwałę w sprawie określenia zasad usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży napojów alkoholowych i warunków sprzedaży tych napojów”.
W uzasadnieniu swojego wniosku (sporządzonym na żądanie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych) radni Ci napisali, że: „…wprowadzając powyższą nowelizację w znacznym stopniu rozszerzy się działalność gospodarcza przyczyniając się do tworzenia nowych miejsc pracy co przełoży się na zmniejszenie bezrobocia w naszej Gminie…”.
„Grupa pięciu radnych” pomimo negatywnej opinii Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która napisała, że„… obowiązujące dotychczas warunki usytuowania punktów sprzedaży napojów alkoholowych spełniają swoje zadanie określone w ustawie z dnia 26 października 1982r…” przekonała do swoich „racji” większość radnych.
W trakcie XV Zwyczajnej Sesji Rady Gminy Lubień dnia 25 lutego 2016 roku, pomimo apeli i sprzeciwów radnych z Lubnia i Skomielnej Białej, którzy opowiadali się za pozostawieniem bez zmian obowiązującego w Gminie od 1999 roku prawa „Grupa pięciu radnych” oraz wspierający ją radni z Lubnia 1, z Tenczyna 1, z Krzeczowa 1, ze Skomielnej Białej 1, przegłosowali stosunkiem 9:5 kontrowersyjna uchwałę (radna z Krzeczowa była nie obecna w czasie obrad XV Zwyczajnej Sesji Rady Gminy).
Warto przytoczyć tu argumenty, jakich używali obrońcy stanu prawnego z 1999 roku.
Radny z Lubnia apelował do zebranych na Sali: „…Zmiana warunków sprzedaży alkoholu przedstawia pracę Rady Gminy w nienajlepszym świetle w opinii mieszkańców, którzy widzą duże zagrożenie alkoholizmem…”.
Radna z Lubnia mówiła między innymi: „…Dobro jednostki nie można przedkładać nad dobro publiczne całej naszej gminy. Dobro publiczne jest najważniejsze i nie może być przedkładane nad zysk jednej jednostki uzyskiwany ze sprzedaży napojów alkoholowych … Niech moralne wartości zwyciężą nad chęcią zysku osiąganego ze sprzedaży napojów alkoholowych. Jesteśmy winni to naszym wyborcom…”
Znamienny jest fakt, że w dniu 25 lutego Rada Gminy przyjmowała do realizacji dokument o nazwie „Gminny Program Wspierania Rodziny na lata 2016-2018”, w którym jego autorzy opierając się na ankietach „zbieranych” wśród mieszkańców Gminy Lubień jako największe zagrożenia i przyczyny powstających patologii podawali alkoholizm (pkt.2 Diagnoza problemów społecznych rodzin w Gminie Lubiń na podstawie ankiet – najważniejsze problemy społeczne dzieci i młodzieży występujące na terenie Gminy Lubień na 113 ankietowanych 66 podało alkohol i papierosy. Najważniejsze problemy społeczne rodzin na 113 ankietowanych 57 podało alkoholizm).
Posiadając zawarte w wymienionym dokumencie dane, uchwalając w przeszłości liczne uchwały mające na celu przeciwdziałanie alkoholizmowi i patologiom z nim związanym większość radnych pomimo licznych apeli przyjęła kontrowersyjna uchwałę.
Działanie Rady Gminy nie pozostało bez echa. Już w trakcie XVI Zwyczajnej Sesji Rady Gminy Lubień w dniu 30 marca 2016 roku odczytane zostały protesty mieszkańców i środowisk zaniepokojonych sprzecznymi ze społecznym oczekiwaniem działaniem przeważającej części radnych Rady Gminy Lubień. Przytoczyć należy ich fragmenty.
Nauczyciele Samorządowego Przedszkola w Tenczynie napisali: „…Kierując się troska o naszych podopiecznych, wyrażamy obawę związaną z podjęciem 25 lutego 2016 roku przez Radę Gminy Uchwały… Zmienione przepisy umożliwią dystrybucje alkoholu w bliskim sąsiedztwie placówek, w których przebywają dzieci i młodzież. Mając na uwadze wychowanie w trzeźwości najmłodszych mieszkańców naszej gminy, apelujemy do Radnych Gminy Lubień o dostrzeżenie zagrożenia, wynikającego ze zmienionych przepisów…”.
Rada Parafialna Parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Tenczynie napisała: „…zwracamy się z prośba o uchylenie Uchwały … Prośbę swa motywujemy troska o wychowanie w trzeźwości dzieci i młodzieży. Zmienione przepisy umożliwia bowiem sprzedaż alkoholu w bliskim sąsiedztwie przedszkoli i szkół, co jest demoralizujące. Chcemy tez chronić nasz kościół i cmentarz przed gorszącym sąsiedztwem obiektów dystrybucji alkoholu. Wyrażamy jednocześnie zaniepokojenie w związku z postawą radnych, którzy zbyt pochopnie zmienili tak ważny przepis, nie przeprowadzając wcześniej konsultacji z dyrekcjami przedszkola i szkół, a także rozmów z mieszkańcami naszej miejscowości…”.
Mieszkańcy Tenczyna napisali: „…Jako wyborcy radnych wchodzących w skład Rady gminy Lubień jesteśmy oburzeni lekceważącym stosunkiem Rady gminy Lubień, która stanowiąc prawo miejscowa, tak ważne i drażliwe dla naszego społeczeństwa, nie przeprowadziła konsultacji ze szkołami, placówkami oświatowo wychowawczymi, nie zasięgnęła opinii proboszczów naszych parafii oraz nie wzięła pod uwagę negatywnej opinii Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Alkoholowych Lubniu. … Po to was wybraliśmy, abyście chronili naszą młodzież przed nadmiernym spożywaniem alkoholu, służyli całej społeczności a nie wybranym przez siebie osobom (pogrubienie jak w oryginale)…”.
Sprawa „Uchwały alkoholowej” wróciła na XVII Zwyczajnej Sesji Rady Gminy Lubień dnia 27 kwietnia 2016 roku. W obecności licznie przybyłych gości: księży, dyrektorów placówek oświatowych z terenu gminy i mieszkańców, Rada Gminy Lubień ponownie zmieniać miała „prawo miejscowe” dotyczące alkoholu. Do zebranych w sprawie „Uchwały alkoholowej” zwrócili się między innymi:
Pani Dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Lubaniu, która powiedziała: „…poprzednia uchwała (z 1999 roku) wypracowana z trudem i poprzedzona długotrwałymi negocjacjami zapewniała tak potrzebny nam wszystkim kompromis. Wyrażając negatywna opinie do podjętej uchwały w dniu 25 lutego 2016 r. prosimy o powrót do Uchwały nr XV/54/99 Rady Gminy Lubień z dnia 8 grudnia 1999 r. …”.
Księża z Tenczyna, i z Krzeczowa – mówili o moralności, która obowiązuje wszystkich bez względu na wyznawany światopogląd, religię. Apelowali o właściwe podejmowanie decyzji, które choć podejmowane są dziś , owoce wydadzą po latach.
Przewodnicząca Komisji Rozwoju Gospodarczego Finansów oraz Spraw Obywatelskich Rady Gminy Lubień powiedziała: „…Zamieszanie jakie powstało wokół podjętej uchwały… nie przysłuży się nikomu. Nie przysłuży się Radzie Gminy … Nie przysłuży się także Wójtowi Gminy, nie przysłuży się szkołom przedszkolom oraz społeczeństwu, którzy czują się zawiedzeni podjęta uchwałą Rady Gminy … Jestem z gminą związana ponad 40 lat – jako pracownik i jako radna – i muszę stwierdzić, że takiego protestu społeczeństwa wobec uchwały jeszcze nie było … Należy uszanować sprzeciw społeczeństwa, spuścić z tonu i powrócić do zasad usytuowania miejsc sprzedaży napojów alkoholowych z roku 1999…”.
Po wystąpieniach zebranych odbyło się głosowanie nad „kolejną odsłoną Uchwały alkoholowej”. Tym razem Rada Gminy Lubień przywracała stan prawny, który obowiązywał od 1999 roku do niefortunnej jak się okazało decyzji większości Rady Gminy z dnia 25 lutego 2016 roku.
Uchwałę nr XVII/129/2016 z dnia 27 kwietnia 2016 roku przywracającą stan prawny z roku 1999 poparło 10 radnych (3 z Lubnia, 2 z Tenczyna, 2 z Krzeczowa, 3 ze Skomielnej Białej) przeciw uchwale było 2 radnych z Lubnia, wstrzymało się 3 radnych (1 z Lubnia, 1 z Tenczyna, 1 ze Skomielnej Białej).
Otwarte pozostaje pytanie, po co to wszystko było?! …
Czy nie powinno się w tak ważnej sprawie, dotyczącej całej społeczności lokalnej przeprowadzić szerokich „konsultacji społecznych”?!
Ważne niewątpliwie jest to, iż społeczność lokalna upomniała się o swoje prawa, oceniła także postawę „swoich przedstawicieli” w Radzie Gminy.

Obszerne fragmenty posiedzeń XV, XVI i XVII Zwyczajnej Sesji Rady Gminy Lubień, gdzie „dyskutowano uchwałę alkoholową” można zobaczyć na naszej stronie internetowej Skomielna.info – zapraszamy. Poniżej przedstawiamy skany dokumentów.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

 

Jedna odpowiedź na ZASADY SPRZEDAŻY ALKOHOLU POZOSTANĄ BEZ ZMIAN-RADA GMINY LUBIEŃ USTĄPIŁA W OBLICZU PROTESTU MIESZKAŃCÓW

  • janek mówi:

    Przecież taki był plan. Pozwolenie na krótki okres, w którym inwestor załatwi wszystkie sprawy papierkowe. Masz kase to rządzisz, od razu widac kto wziął do kieszeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *