SYLWESTER I NOWY ROK – APEL MYŚLENICKICH FUNKCJONARIUSZY
W okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku policja notuje wzrost zdarzeń ukierunkowanych na mienie: np. włamań do budynków mieszkalnych, samochodów, kradzieży kieszonkowych. Funkcjonariusze przypominają o zachowaniu ostrożności podczas robienia zakupów w rejonach ciągów handlowych, placów targowych. Uważajmy na kradzieże kieszonkowe, złodziejom sprzyjają tłoczne miejsca. Gotówkę, dokumenty i kluczyki od samochodu trzymajmy w zapinanych wewnętrznych kieszeniach odzieży, najlepiej oddzielnie. Bądźmy czujni przy bankomatach, pamiętajmy, że kodu PIN nie należy zapisywać przy lub na karcie, najlepiej go po prostu zapamiętać. W przypadku kradzieży dokumentów czy karty bankomatowej należy jak najszybciej zastrzec je w banku, aby uniemożliwić złodziejowi niezgodne z prawem wykorzystania naszych danych. W pojazdach nie pozostawiajmy w widocznym miejscu cennych przedmiotów. Pamiętajmy o swoim domostwie i zgromadzonym tam dobytku. W miarę możliwości nie pozostawiajmy go bez dozoru. Kiedy wychodzimy, wyjeżdżamy, w tym, abyśmy czuli się bezpieczniej z pewnością pomoże życzliwy i spostrzegawczy sąsiad, właściwe oświetlenie budynku, instalacje alarmowe, solidne, zamknięte drzwi i okna. Każdemu mieszkańcowi, a przede wszystkim prowadzącym firmy, przedsiębiorcom, policja zaleca zainwestowanie stosunkowo niewielkich pieniędzy w czujki ruchu wyposażone w akustyczny i/lub świetlny alarm, a jeśli to jest możliwe – w kamerę telewizji przemysłowej. Policja apeluje o zachowanie wyjątkowej ostrożności w kontaktach z nieznajomymi osobami odwiedzającymi nasze domy, szczególnie wówczas, gdy podają się za pracowników różnych instytucji i jednocześnie żądają wpłat, zaliczek, oferują różne rzeczy do sprzedaży, etc. W dalszym ciągu realne jest zagrożenie oszustwem ze strony przestępców podających się za najbliższych krewnych, nagle potrzebujących gotówki. W miarę możliwości prosimy o zweryfikowanie legalności takiego działania, a w razie najmniejszych wątpliwości przypominamy o konieczności powiadomienia o takim zdarzeniu dyżurnego policji. O kontakt funkcjonariusze proszą także osoby, które mogą przekazać jakiekolwiek dane o opisywanych na wstępie osobach, bądź inne szczegóły związane z tymi zdarzeniami. W okresie świątecznym na ulicach i drogach w powiecie myślenickim będzie można spotkać więcej patroli policyjnych.
Bądźmy czujni, zwracajmy uwagę na podejrzane osoby, pojazdy. Zgłośmy zwoje spostrzeżenia – choćby anonimowo – dyżurującym policjantom. Przypominamy o telefonach: alarmowym 112 lub 997, do dyżurnego (12) 372 – 92 – 00 oraz aparacie zgłoszeniowym myślenickiej policji kryminalnej dla osób chcących zachować anonimowość (12) 272 – 06 – 31. Informacje tego rodzaju można przekazywać także drogą elektroniczną.
Meteorolodzy zapowiadają coraz chłodniejsze dni. Nocą, gdy temperatura powietrza spadnie znacznie poniżej zera, zwracajmy uwagę na osoby samotne lub bezdomne. Zgłaszajmy odpowiednim służbom miejsca ich przebywania.
Według danych Policji, w trakcie trwania sezonu zimowego 2014/2015 (od października do marca), z powodu wychłodzenia życie straciło 74 osoby.
Szczególnie narażone na niebezpieczeństwo w tym czasie są osoby samotne lub pod wpływem alkoholu czy osoby bezdomne. Tragiczny finał może mieć nawet kilka godzin spędzonych na ławce podczas nawet niewielkich mrozów, zwłaszcza gdy osoba jest pod wpływem alkoholu. Problem wychłodzeń dotyka także osoby starsze, samotne, które mają trudność z radzeniem sobie w codziennych czynnościach i zadbaniem o zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach.
Niskie temperatury to także zagrożenie dla osób bezdomnych. Często szukają one schronienia przed skutkami zimy na ogródkach działkowych, w pustostanach czy piwnicach. Nie są to odpowiednie miejsca do przeczekania zimy.
Apelujemy o zgłaszanie Policji lub Straży Miejskiej przypadków osób, których zdrowie może być zagrożone z powodu długotrwałego przebywania na mrozie. Zgłaszajmy odpowiednim służbom niepokojące nas sytuacje. Nie bądźmy także obojętni wobec osób, które są pod wpływem alkoholu – nietrzeźwe osoby szybciej tracą ciepło. Dzwoniąc na numery alarmowe: 997 lub 112, możemy uratować komuś życie. Wiedząc, że w naszym sąsiedztwie zamieszkują osoby starsze i samotne, zaoferujmy im swoją pomoc.
Źródło-KPP Myślenice
Dodaj komentarz