NIEDZIELA PALMOWA
Sumę o godzinie 11.00 w Niedzielę Palmową przypadającą w tym roku 29 marca rozpoczęło poświęcenie palm i procesyjne wejście z nimi do świątyni. Na sumę przybyli bardzo licznie wierni. W trakcie Mszy Świętej odczytano opis Męki Pana Jezusa według Świętego Marka. Nabożeństwo uświetnił swoją grą i śpiewem Zespół Regionalny Korpiołki. Po Mszy Świętej przed kościołem nastąpiło rozstrzygnięcie tegorocznego Konkursu Palm Wielkanocnych zorganizowanego w Naszej parafii. Przed ogłoszeniem oficjalnych wyników przedstawiciel Jury Pan Robert MIŚKOWIEC odczytał:
„Komentarz Komisji oceniającej palmy”
Komisja dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu palm wielkanocnych w Skomielnej Białej. Duża liczba uczestników oznacza, że w naszej wsi tradycja robienia bazi nie ginie. Komisja z podziwem patrzy na wkład pracy włożony w przygotowanie palm, w ich udekorowanie oraz pomysłowość wykonania.
Z uwagi na to, że w kategorii palm wykonanych przez dorosłych było tylko jedno zgłoszenie, komisja postanowiła połączyć kategorie i przyznać nagrody w trzech: dla palmy najwyższej, najpiękniejszej i najbardziej tradycyjnej. Palma tradycyjna otrzymuje tytuł Grad Prix, bo zdaniem komisji palmy tradycyjne są najpiękniejsze.
Kilka uwag: tradycyjna skomielniańska bazia wykonana jest gałęzi wierzby, z tzw. bazi ogrodowych z „kotkami”. Kończy ją bujna wiecheć z suchych traw. Ozdobiona jest m.in. mirtem czy bukszpanem, kwiatuszkami z bibuły i dużą ilością wstążek. O ile w tym roku kwiatuszków było dużo, o tyle niektórym palmom brakowało wstążek. Proszę o tym pamiętać. Rękojeść palmy powinna być opleciona rzemykiem lub naturalnym sznurkiem, lnianym lub konopnym. Przypominamy też, żeby na końcu palmy robić bujny wiecheć, przede wszystkim z bazi i suchych traw ozdobnych. Taka jest tradycja.
Nie należy przy robieniu palm używać elementów z tworzyw sztucznych, które – choć w wielu przypadkach mają praktyczne zastosowanie – to psują efekt końcowy. Należy nie stosować taśm klejących, plastikowych zatrzasków czy sztucznych kwiatków. Niewiele wspólnego z tradycją mają zdobienia z żywych kwiatów, z siana czy elementów pryskanych spray’em.
Na koniec przypomnę, że według naszych skomielniańskich zwyczajów, poświęcone palmy po przyniesieniu z kościoła zatyka na drzewach owocowych lub na grządkach, aby przyniosły uprawom urodzaj. Robi się z nich też małe krzyżyki, które przybija się nad drzwiami do obory lub wtyka w róg pola uprawnego. Krzyżyki te chronią domostwa i uprawy przed burzą i gradobiciem. Przypominamy, że palma jest poświęcona, więc nie powinna wylądować na śmietniku.
Na koniec składamy serdeczne podziękowania tutejszej parafii i księdzu wikaremu w szczególności za organizację konkursu. Dziękujemy tez fundatorom nagród oraz portalowi skomielna.info za propagowanie wiedzy o tradycyjnych zwyczajach ludowych w Skomielnej Białej. Tam też opublikowane zostaną wyniki dzisiejszego konkursu.
Następnie podano oficjalne wyniki tegorocznego Konkursu. W trakcie ogłaszania wyników przedstawiciele Liturgicznej Służby Ołtarza rozdawali wśród licznie zebranych uczestników i „obserwatorów” słodycze.
Oto Werdykt jury tegorocznego Konkursu Palm Wielkanocnych:
Dodaj komentarz