SPOTKANIE SKOMIELNIAŃSKICH RADNYCH Z MIESZKAŃCAMI

W niedzielę 18 czerwca br. o godzinie 10.30 w auli Szkoły odbyło się spotkanie radnych wybranych z KWW Czas na Zmiany z mieszkańcami naszej wsi.
W pierwszej części spotkania poproszony został o zabranie głosu Prezes zlikwidowanej już w chwili obecnej Wiejskiej Spółdzielni Wspólnota Pan Roman GACEK. Przedstawił on

historię powstania i działalność Gminnej Spółdzielni w Skomielnej Białej, jej kolejne „przynależności” związane ze zmianami administracyjnymi w kolejnych latach PRL-u. Następnie gość zebrania przedstawiła działalność Spółdzielni Wspólnota od roku 1991, kiedy GS w Skomielnej Białej „usamodzielnił się”, uzyskał osobowość prawną, aż do chwili jej likwidacji w 2017 roku. Prezes Spółdzielni Wspólnota odpowiadał także na zadawane pytania.
W ocenie byłego Prezesa Wiejskiej Spółdzielni Wspólnota wszystkie działania – łącznie z likwidacją – były zgodne ze statutem Spółdzielni, podejmowało je Walne Zebranie Udziałowców. Część obecnych na zebraniu nie podzielała opinii przestawionej prze byłego Prezesa.

W następnej części zebrania radni przedstawili informację o inwestycjach na terenie naszej wsi w 2016 roku (opracowanie powstało w oparciu o „Roczne Sprawozdanie Wójta Gminy Lubień z wykonania budżetu Gminy Lubień za rok 2016”):

Budżet Gminy Lubień został uchwalony 18 grudnia 2015 roku uchwała Rady Gminy nr XII/86/2015, przewidziano w nim dochody Gminy w wysokości 28.522.255 złotych i wydatki w kwocie 28.497.255 złotych. Na spłatę istniejącego zadłużenia w budżecie przewidziano kwotę 1.225.000 złotych, planowano także zaciągnięcie kredytu w wysokości 1.200.000 złotych.

Koszt ważniejszych inwestycji w Skomielnej Białej w 2016 roku z dotacji celowych, które otrzymała Gmina Lubień na zadania zlecone i powierzone, część z nich wydatkowano na inwestycje w Skomielnej Białej:

-ze środków budżetu Województwa Małopolskiego na remont dróg dojazdowych – rolnych Gmina Lubień otrzymała 60.480 złotych część tych środków wykorzystano na remont „drogi Krakowskiej” (na remonty, modernizacje dróg rolnych organ udzielający dotacji wymaga każdorazowo „wkładu własnego”);

-pomoc finansowa udzielaną między jednostkami samorządu terytorialnego na dofinansowanie własnych zadań bieżących z przeznaczeniem na realizację prac budowlano remontowych w remizie strażackiej w Skomielnej Białej 36.865 złotych;
cały koszt remontu remizy OSP to 73.431 złotych ( jak w przypadku dróg rolnych wymagany był także w tym przypadku własny wkład Gminy);
-modernizacja kotłowni w budynku remizy OSP (wymiana pieca) 23.210 złotych;

-wydatki Gminy na zakup 3/50 nieruchomości położonej w Skomielnej Białej (budynek Ośrodka Zdrowia) 45.000 złotych;
-przebudowa i rozbudowa budynku nr 391 w Skomielnej Białej (budynek Ośrodka Zdrowia) 745.262 złotych, w tym dokumentacja techniczna 100.950 złotych, pozostała część kwoty to zapłata wykonywane prace budowlane i remontowe;
Prace na terenie obiektu są kontynuowane, oddane zostały do chwili obecnej pomieszczenia w piwnicach i na parterze budynku. Przewidziany na tę inwestycje budżet zamknie się kwotą powyżej 2.000.000 złotych;
-zakup gruntów w Skomielnej Białej 35.000 złotych (innych niż w/w część budynku Ośrodka Zdrowia);

-wykonanie wentylacji grawitacyjnej w budynku zaplecza sportowego, kostki brukowej przy budynku socjalnym kompleksu sportowego w Skomielnej Białej 12.674 złotych. W budynku tym projektant „nie uwzględnił potrzeby budowy wentylacji”, co spowodowało konieczność jej dobudowania;
-zakup wiaty stalowej dla zawodników przy boisku sportowym w Skomielnej Białej 8.310 złotych;

dofinansowanie spółek wodnych działających w naszej wsi wynosiło:
-Żurowa 2.460 złotych;
-za Górą 1.609 złotych;
-Grzonkowa, Maciołowa Biedroniowa 3.038 złotych;
-Ligusowa (Jama) 2.180 złotych;

remonty dróg będących w różnej formie władania Gminy Lubień:
-Karczmisko 14.571 złotych;
-Krzysztofiakowa 60.118 złotych;
-Grzonkowa 59.188 złotych;
-Gackowa 121.226 złotych;
-Handzlowa 37.695 złotych;
-Żeleźnikowa 21.376 złotych;
-Maciołowa 4.206 złotych;
-Ligusowa 2.103 złotych;
-przebudowa drogi na roli Mierzwy 37.860 złotych;
-rolna droga – przedłużenie „drogi Krakowskiej” 65.011 złotych;
-remont chodnika 9.071 złotych;
-remonty placów przy drogach gminnych 3.742 złotych;

-przed ŚDM w budynku Szkoły w Skomielnej Białej wykonano remonty na kwotę ok. 38.000 złotych;
-dotacje na rzecz Klubu Sportowego Luboń 30.000 złotych;
-w ramach projektu „demontaż i bezpieczne składowanie wyrobów zawierających azbest z obszaru województwa małopolskiego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy” gminie Szczucin przekazano dotacje w wysokości 187.073 złote;
-zainstalowane nowe punkty oświetlania ulicznego (na rolach Maciołowa, Handzlowa, Łyskowa, Banasiowa) 9.840 złotych, Żurówka Górna 10.500 złotych, Nowakowa 7.250 złotych, Kluskowa 3.500 złotych, Żeleźnikowa 4.000 złotych.
Przy budowie oświetlenia ulicznego nie został zrealizowany cały założony i pozytywnie zaopiniowany na wspólnym spotkaniu RS i radnych plan rok 2016. Nie wykonano w całości oświetlenia ulicznego na roli Karczmisko (2 lampy) i na roli Pasiowej (3 lampy), wg informacji przekazanych przez wykonawcę „opóźnienie spowodowane zostało niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi”. Inwestycja ta wymagała położenia kabla od transformatora na roli Srokowej, wzdłuż istniejących słupów niskiego napięcia. Mamy zapewnienie ze strony władz gminnych, że inwestycja ta zostanie zakończona w ronu bieżącym.

Do budżetu Gminy Lubień „wprowadzona została” kwota 740.000 złotych, która wypłaciła Firma Salini za korzystanie z dróg na terenie Skmielnej Białej, będących w różnej formie władania przez Gminę Lubień. Kwota ta rozdysponowana została na potrzeby bieżące, jedna otrzymaliśmy zapewnienie, iż po zakończeniu budowy drogi S-7 wszystkie drogi, które „ucierpiały” w skutek prowadzenia tej inwestycji zostaną wyremontowane i zmodernizowane.

W dniu 26 kwietnia br. rozpoczęta została inwestycja na drodze na roli Słowiakowej, w której uwzględnione zostały „sugestie mieszkańców roli” dotyczące wysokości krawężnika w budowanym chodniku, modernizacja całego ciągu „kanalizacji burzowej” (pierwotnie planowana była budowa takiej instalacji na około 4/5 długości tej drogi). Przetarg na wartą 352.586 złotych inwestycję wygrała FHU Stanisław KOŚMIDER z Rabki Zdrój. W zakres prac, o którym wspomniano wyżej nie wchodzi odcinek „drogi przez wieś leżący” na roli Krzysztofiakowej (od DK-28 do mostu na potoku Skomielnianka). Ta część inwestycji realizowana jest w całości ze środków własnych Gminy Lubień. Wchodzą w nią: wykup gruntu od Pana Janusza SIEŃKO, przebudowa ogrodzenia na wykupionym odcinku, przeniesienie istniejących instalacji, budowa odwodnienia burzowego, wreszcie sama budowa drogi wraz z poboczem.

W maju br. Firma Handlowo Usługowa Jan BAJAK z Lubnia rozpoczęła prace przygotowawcze do budowy „drogi alternatywnej” łączącej starodroże DK-28 z parkingiem przed Przedszkolem Samorządowym. Do chwili obecnej odwodniony został teren, przez który przebiegała będzie droga, zebrana została wierzchnia warstwa gleby (humus) trwają prace przy niwelacji terenu, zasypywaniu kolejnych warstw „podbudowy żwirowej”. Utwardzona droga zostanie przekazana do użytkowania mieszkańcom.

W ramach wyrównywania terenu wokół szkoły poszerzony zostanie istniejący plac zabaw wykorzystywany przez Przedszkole Samorządowe. W chwili obecnej niwelowany jest teren „za płotem” obecnego placu zabaw. Istniejący plac „wyłączony” zostanie z użytkowania po 25 lipca br.

Na wspólnym spotkaniu Rady Sołeckiej z sołtysem i radnymi dnia 9 grudnia 2016 roku zaopiniowano pozytywnie do modernizacji w 2017 roku nw drogi w kolejność:
– rola Dzielce ~250 mb (odnoga w prawo w stronę stadniny koni, kontynuacja inwestycji z 2016 roku);
– rola Kluskowa ~200 mb (od DK 28 w górę w kierunku ostatnich zabudowań roli);
– rola Zagórskiego „droga Krakowska” ~400 mb (uzależnione od uregulowania stanu prawnego działki, na której znajduje się w/w droga);
– rola Banasiowa – Żurówka ~600 mb (od zakładu 3M do posesja P. PITEK);
– droga na Dzielce ~200 mb (rola Wacławikowa, od DK-28 do mostu na potoku Skomielnianka);
– rola Śmietanowa ~100 mb (utwardzenie tłuczniem w ramach przyszłej inwestycji)
– rola Otrębowa ~100 mb (utwardzenie tłuczniem w ramach przyszłej inwestycji)
– rola Pasiowa ~200 mb (od drogi E-7, utwardzenie tłuczniem w ramach przyszłej inwestycji)
– rola Zarębki ~ 100 mb (korytowanie i wysypanie tłuczniem drogi na działce nr 5600/2)
Rada Sołecka Sołtys i radni podjęli wspólną uchwałę, iż „wniosek dotyczący remontu drogi na roli Maciołowej rozpatrywany będzie przez Radę Sołecką po prawnym uregulowaniu własności w/w drogi”.

Na w/w spotkaniu zaopiniowano także kolejność budowy kolejnych punktów oświetlenia ulicznego na rok 2017 według następującej kolejności:
od roli Pasiowej przez role Piłatową w kierunku roli Zarębki ;
rola Nowakowa (od P. Nowaków do P. Kłapytów);
rola Folwark (za „Żabką”);
rola Żurowa (dobudowa oświetlenia);
rola Jonkowa (po istniejących przy drodze osiedlowej słupach);
Do końca czerwca br. rozstrzygnięte zostaną przetargi na remonty dróg na terenie Gminy Lubień (drogi na poszczególnych, rolach ujęte w planie na br.);

W ramach „wolnych wniosków” radni „zebrali” sugestie dotyczące inwestycji koniecznych do wykonania na terenie wsi. Na tym zebranie zakończono.

2 Odpowiedzi na SPOTKANIE SKOMIELNIAŃSKICH RADNYCH Z MIESZKAŃCAMI

  • Darek mówi:

    Brawo dla państwa radnych za zorganizowania tego spotkania. Bardzo ładnie pokazane jak zgodnie z literą prawa duża część mieszkańców Skomielnej Białej zostało zrobionych w wuja przez ekipę przedniego ustroju. Kiedyś ludzie rozliczą każdego z jego działań. Jest to prywatna opinia i jeśli jest sprzeczna z regulaminem proszę o nie publikowanie tego komentarza. Jeszcze raz brawo dla radnych że udało im się namówić pana Gacka żeby powiedział przynajmniej kilku osobą w oczy jak to wszystko wyglądało i zostało nagrane i udostępnione.

  • Daro mówi:

    Kawał… z tego „prezesa”. Wiedział jak oszukać ludzi i się dorobić na nie swoim. Mieszkańcy Skomielnej poznali się na jego uczciwości i solidarności. Na stare lata człowiek tak upadł nisko. Wstyd bo tak go ludzie zapamiętają. Oszukał swoich pobratyńców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *